Medale „Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej” rozdane

Ferenc Novák, burmistrz węgierskiego miasta partnerskiego Zalakaros, Jerzy Janicki, Franciszek Pietrzok, Janina Korzekwa oraz zespół charytatywny „Caritas” to tegoroczni laureaci nagrody – Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej.

Od uroczystej sesji rady miejskiej, która odbyła się w piątek 26 lipca w Miejskim Domu Kultury rozpoczęły się dni Olesna 2013. Była to okazja do wręczenia medali „Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej” oraz uświetnienia 5. rocznicy (2008-2013) partnerstwa pomiędzy Olesnem, a węgierskim miasteczkiem Zalakaros.

Sylwetki tegorocznych laureatów przedstawiła Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego:

Ferenc Novák

SONY DSCUrodzony w 1959 roku w Letenye, w regionie Zala. W 1983 roku zdobył tytuł magistra nauczyciela historii na Uniwersytecie Janusa Pannoniusa. W 1986 roku ukończył w Wyższej Szkole Berzsenyi Dániel studia relacji społecznych. W 2002 roku Budapesztańskiej Szkole Wyższej ukończył studia podyplomowe z zakresu marketingu turystycznego.
Przez osiem lat, począwszy od 1982 roku dyrektor Domu Kultury, od 1990 roku odpowiedzialny za kontakty partnerskie. W latach 1995 – 2008 kierownik Biura Turystyki i Kultury. W latach 1995-2002 – przewodniczący towarzystwa turystyczno-kulturalnego w Zalakaros. W latach 2002-2010 radny Rady Miejskiej miasta Zalakaros.
Autor różnorodnych folderów turystycznych, planów rozwoju jak również wniosków o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Brał czynny udział w budowaniu marketingu marki miasta Zalakaros, przewodniczył często różnorodnym targom turystycznym.

Jest przewodniczącym oraz członkiem różnorodnych towarzystw. Autor artykułów i publikacji o Zalakaros.
W 1989 roku otrzymał odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury.
Dwukrotnie nagrodzony za rozwój kulturalny miasta Zalakaros. Otrzymał także medal burmistrza za współpracę z partnerskim miastem w Niemczech- Pulcheim.
Od 2012 r. burmistrz miasta Zalakaros.

Jerzy Janicki

Janicki2Od urodzenia związany z Olesnem. Mąż i ojciec trójki dzieci. Od 1982 roku rozpoczął swoja pracę zawodową w PSS „Społem” w Oleśnie, pracując na stanowisku kierownika piekarni i ciastkarni, a od 2001 r. na stanowisku kierownika produkcji.
Jest pasjonatem pontyfikatu Błogosławionego Jana Pawła II i gromadzi pamiątki z Nim związane, głównie medale. Wystawę medali Błogosławionego Jana Pawła II z jego zbiorów można było oglądać w 2011 roku w Oleskim Muzeum Regionalnym. Były to medale autorstwa prof. Józefa Stasińskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II.
Za swą działalność związaną z upamiętnianiem pontyfikatu Błogosławionego Jana Pawła II w 2011 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był współorganizatorem Papieskiej Poczty Samochodowej podczas konferencji Samorządy Rzeczypospolitej Polskiej dla Jana Pawła II zorganizowanej w Oleśnie we wrześniu 2011 roku.
Czynnie włącza się w działalność na rzecz środowiska lokalnego Jest życzliwy i uczynny. Cieszy się autorytetem nie tylko w zakładzie pracy, ale i w całym środowisku.

Joanna Korzekwa

korzekwa 2Położna i pielęgniarka środowiskowa z Borek Wielkich. Swoją pracę, a w zasadzie służbę „Boreckiej Społeczności” rozpoczęła przed pięćdziesięciu laty. Od pierwszego dnia pobytu w Borkach Wielkich, po dzień dzisiejszy z niesłabnącym zapałem i ofiarnością służy ludziom, zwłaszcza chorym, cierpiącym, potrzebującym fachowej pomocy medycznej.

 

Szczególnie kocha dzieci i z wielkim poświęceniem dla nich pracuje. Przez pięćdziesiąt lat wiele boreckich dzieci rodziło się pod jej czujnym okiem. Każdego dnia rano i wieczorem wyrusza na obchód, zagląda do wszystkich chorych, wykonuje zabiegi medyczne i higieniczne. Jej rower i samochód znają wszyscy. Wśród mieszkańców Borek Wielkich nie ma chyba nikogo, kto nie korzystałby z Jej usług i opieki. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, a jednocześnie stanowczo tłumaczy, jak należy dbać o zdrowie i zażywać lekarstwa.

Aktywnie działa w Parafialnym Zespole Caritas biorąc udział w licznych akcjach i działaniach charytatywnych. Przede wszystkim służy w Caritasie jako pielęgniarka. Często przebywa w szkole czy przedszkolu. Chętnie rozmawia z dziećmi o zdrowym stylu życia i o zasadach zdrowego odżywiania, o poszanowaniu własnego zdrowia.. Jest szanowaną mieszkanką Borek Wielkich. Wszyscy mieszkańcy cenią ją i kochają za troskę i serce, które wkłada do codziennej pracy – służby ludziom.

Franciszek Pietrzok

SONY DSCJego zakład kamieniarski istnieje od roku 1978. Firma posiadała wówczas niewielki warsztat, w którym produkowane były nagrobki w głównej mierze z lastrico z uwagi na trudną dostępność oraz wysokie ceny kamienia w tamtych czasach.

Firma z roku na rok nabierała coraz większego doświadczenia. Zwiększyła się liczba zatrudnionych pracowników i poszerzył się zakres wykonywanych prac. Zmieniła się lokalizacja firmy, została wybudowana niezbędna zabudowa oraz powiększył się park maszynowy. Nowoczesna technologia w połączeniu z ręcznym dopracowywaniem wyrobów, daje produkt o nietuzinkowym charakterze, który czyni firmę wiodącą na rynku.

Obecnie „Zakład Kamieniarski” oferuje swoim klientom nagrobki i grobowce, parapety, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, posadzki i elewacje oraz kominki.

 

Zespół charytatywny „Caritas”

SONY DSC

Został powołany na posiedzeniu Rady Parafialnej przez ks. prałata Zbigniewa Donarskiego w 1989r. Pierwszą przewodniczącą została pani mgr Krystyna Skrzyszewska, zastępcą zaś Pani Hildegarda Dzierżon. Pani Skrzyszewska szefowała przez 10 lat, następnie przewodnictwo przejęła Pani Dzierżon. Była ona przewodniczącą od 1999r. do marca 2012r.
Obecnie przewodniczącą jest Pani Krystyna Sońska.
Caritas w swojej pracy korzysta z pomocy wolontariuszy oleskich szkół podstawowych i średnich. Zawsze możemy liczyć na wsparcie i pomoc ks. Proboszcza Waltera Lenarta. Dobrze układa się współpraca z panem burmistrzem Sylwestrem Lewickim (Caritas otrzymuje dofinansowanie do kolonii letnich dla dzieci z rodzin wielodzietnych). Środki pieniężne pozyskuje dzięki zbiórkom dwa razy w roku na cele statutowe; sprzedaży świec, palm wielkanocnych i od anonimowych darczyńców. Dzięki tym środkom udzielają zapomóg pieniężnych potrzebującym. Pomagają osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, samotnym, rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci. Odwiedzają chorych w domach, szpitalach; dopłacają do obiadów; refundują zakup podręczników i przyborów szkolnym. Organizują „Dni Chorego” oraz podejmują wiele akcji i działań charytatywnych.

Podziel się