Niemcy byli zachwyceni

Niemcy byli zachwyceni

Już po raz ósmy młodzi parafianie z niemieckiego Bielefeld przyjechali odwiedzić rówieśników z Wysokiej. Jak co roku, atrakcji było co nie miara. A Niemcy już teraz zgodnie potwierdzają, że do Polski jeszcze wrócą.

Dwudziestu pięciu uczestników spotkania z niemieckiego Bielefeld przyjechało do Olesna w poniedziałek 22 lipca, do Pensjonatu “AS”, gdzie aż do 1 sierpnia każdego ranka spotykali się z polskimi rówieśnikami, planowali wspólne wycieczki i program kolejnych dni.

Pomysłów nie brakowało. Międzynarodowa wycieczka odwiedziła między innymi Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, radiostację i centrum handlowe Europa Centralna w Gliwicach. Szalała w westernowym parku rozrywki Twinpigs w Żorach. Oraz zwiedziła Kotlinę Kłodzką, gdzie młodzież była w kopalni w Złotym Stoku, parku techniki czy muzeum papiernictwa.

Młodzież nie codziennie jednak podróżowała po Polsce. Na miejscu odbywały się zajęcia praktyczno-techniczne, dyskoteki, gry na oleskim “orliku”, mecz Polska-Niemcy w hali oleskiej “Dwójki”,  a także zabawa podczas Dni Olesna.

_IGP0939

A wszystko zaczęło się od szkolnej przyjaźni mieszkającej obecnie w Niemczech Theresy Palmer i Agaty Respondek z Wysokiej.

Na początku chciałam po prostu pokazać Polskę dzieciom z Bielefeld – mówi Theresa Palmer. – Z tego powstała wymiana i długoletnia przyjaźń pomiędzy polsko-niemiecką młodzieżą. Za każdym razem staram się zabierać do Polski kolejnych młodych, którzy jeszcze nie odwiedzili naszego kraju. I tak to już trzecia generacja roczników odwiedzających Kraj nad Wisłą. Za każdym razem dzieci wyjeżdżają z Polski zachwycone.

Lea Remmert, która w Polsce była po raz pierwszy, zadowolona przytakuje.

Polacy są otwarci, mili i przyjaźni. Szybko się uczą i nie boją się próbować mówić po niemiecku. Ja też chciałam się nauczyć polskiego, ale to bardzo trudny język. Nauczyłam się kilku słów “dzień dobry”, “dziękuję” i oczywiście polskiej “łaciny” – śmieje się Lea. – Z pewnością wrócę jeszcze do Polski.

Opiekunami ze strony polskiej byli Mateusz Kandzia, Dawid Kontny i Agata Respondek, a kierownikiem Anna Giza-Gomółka.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki funduszom Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Podziel się