Podokręg Olesno do likwidacji?

Podokręg Olesno do likwidacji?

Podczas zebrania klubów zrzeszonych w Podokręgu Oleskim – Opolskiego Związku Piłki Nożnej, klubowi działacze dowiedzieli się o kilku istotnych zmianach przepisów obowiązujących w nowym sezonie 2013/2014. Spotkanie odbyło się w środę 31 lipca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Od następnego sezonu, kluby występujące w B-klasie, czyli najniższej lidze rozgrywkowej nie będą musiały prowadzić drużyn młodzieżowych (nie posiadanie takich zespołów nie będzie skutkowało karą finansową, jak to było dotychczas).

Zrezygnowano również z obowiązku posiadania licencjonowanego trenera w B-klasie (taki przepis istniał tylko jeden sezon). Czyżby obecni, opłacani szkoleniowcy mogą drżeć o posadę?

W rozgrywkach A – i B- klasy od nowego sezonu trenerzy będą mogli w trakcie meczu przeprowadzić aż siedem zmian, to oznacza, że mogą wpuścić wszystkich zawodników siedzących na ławce, czyli wpisanych w meczowy protokół.

Zmiana ta może być oceniana dwojako. Z jednej strony faktycznie daje to możliwość pokazania się wszystkim zawodnikom, ale z drugiej strony pozwala trenerowi sztucznie przedłużać mecz. Rzeczywistość B-klasowa pokazuje, że nie zawsze zespoły liczą 18 zawodników, więc trener może wpisać do protokołu zawodników nie uczestniczących w treningach i łatwo można wyobrazić sobie sytuację, że przy wyniku, przykładowo 1-0 dla drużyny X na 5 minut przed końcem meczu, trener dokonuje kolejno pięciu zmian, jedna po drugiej, co praktycznie pozwoli mu dotrwać do końca regulaminowego czasu gry.

Kolejną wprowadzoną zmianą jest możliwość tworzenia międzyklubowych łączonych drużyn młodzieżowych. Czyli łączenia zawodników z kilku klubów do jednego zespołu. Kluby te jednak muszą pochodzić z tej samej gminy lub powiatu. Jednak taki łączony “twór” nie może awansować do wyższej klasy rozgrywkowej.

Najważniejsza jednak informacja przekazana działaczom klubowym podczas zebrania dotyczyła likwidacji podokręgowych związków piłki nożnej w województwie opolskim, w tym podokręgu oleskiego. Decyzja ta została podjęta podczas głosowania w Opolskim Związku Piłki Nożnej. Podokręg oleski, tak jak inne miałby działać tylko do końca 2013 roku, czyli do połowy sezonu. Później działacze klubowi będą musieli każdą sprawę załatwiać osobiście w Opolskim Związku Piłki Nożnej w Opolu lub za pomocą internetu.

_IGP0932

Decyzja ta wzbudziła spore kontrowersje. Na sali wybuchła dyskusja, z której urodziła się między innymi petycja do OZPN-u o wycofanie decyzji oraz próba podjęcia dalszej dyskusji z władzami na szczeblu województwa.

 

Podziel się