Obrady okrągłego stołu

Obrady okrągłego stołu

W czwartek 19 września olescy radni spotkali się z mieszkańcami w Miejskim Domy Kultury w Oleśnie. Z powodu niskiej frekwencji radni usiedli razem z oleśnianami przy jednym stole, a dyskusja toczyła się na wiele tematów.

Na spotkaniu pojawili się Norbert Hober, Maciej Flank, Piotr Gręda oraz Jan Jaskulski, skarbnik gminy.

Przynajmniej raz w roku chcielibyśmy się spotkać i porozmawiać o najważniejszych sprawach – rozpoczął Norbert Hober. – Jesteśmy przed budowaniem budżetu na przyszły rok i jeżeli ktoś zgłasza jakieś potrzeby to weźmiemy je pod uwagę.

A że potrzeb i uwag nie brakuje, dyskusja rozgorzała błyskawicznie. Rozmawiano więc o stałych problemach Olesna i innych, które dręczą podobne miasta. Było więc o potrzebie remontowania ulic, parkingów, o burzącej spokój młodzieży i nowych miejscach dla młodych, gdzie mogliby spędzać wolny czas. Tu pojawił się pomysł rozbudowania skateparku.

Były też “stare” oleskie problemy: nowe miejsca pracy, budowa obwodnicy, ściągnięcie inwestorów czy ucieczka młodych za granicę lub do większych miast.

O ściąganiu do Olesna inwestorów wypowiedział się Piotr Gręda.

Najważniejsze to zapewnić dobry klimat dla inwestorów – mówi. – Taki z pewnością stwarza katowicka strefa inwestycyjna, do której należymy. To miejsce wymaga jeszcze uzbrojenia, które ma zostać zrobione.  Po drugie niskie podatki, a te mamy najniższe w województwie. Naszym problemem jednak jest to, że młodzi ludzie nie chcą pracować w Oleśnie, ponieważ firmy proponują im najniższe pensje krajowe. Ci mając alternatywę w postaci intratnej pracy na Zachodzie, wybierają to drugie. To nasze przekleństwo.

Na koniec Jan Jaskulski pochwalił się osiągnięciami gminy w bieżącym roku:

– Chociaż rok się jeszcze nie skończył wykonano już wiele prac – ocenia. – Jest to między innymi rewitalizacja rynku, który po niej odżył. Remont ulicy Matejki, na który tamtejsi mieszkańcy czekali wiele lat. Budowa wodociągu w Wojciechowie, budowa placów zabaw i boisk na wioskach. Lada dzień powstanie również centrum kultury w Grodzisku.

Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów jakie padły podczas dwugodzinnego spotkania. Jednak od pomysłu do realizacji droga daleka. Zobaczymy w którym punkcie tej drogi zatrzymają się oleśnianie.

Podziel się