Z Arnsbergu do Olesna

Z Arnsbergu do Olesna

Od niedzieli 15 września do piątku 20 września w Oleśnie przebywała młodzież z Arnsberga, która uczestniczy w wymianie uczniów pomiędzy Erzbischöfliches Mariengymnasium w Arnsbergu, a Zespołem Szkół w Oleśnie.

W wymianie uczestniczyło 13 niemieckich i polskich uczniów. Młodzież miała napięty program. W niedzielę po przyjeździe gości i poznaniu się z rodzicami, aby przełamać pierwsze lody uczniowie spotkali się w oleskim “ogólniaku”, by bawić się w prowadzonych przez Joannę Meryk tańcach i karaoke. Oprócz tego jeszcze w niedzielę opiekunowie zaproponowali taniec belgijski, matematykę inaczej i unihokej. W poniedziałek goście mieli okazję poznać Olesno, po którym oprowadzała ich Ewa Cichoń oraz odwiedzić Warsztaty Terapii Zajęciowej. Środa była dniem wycieczek. Uczniowie najpierw pojechali na Górę św. Anny, gdzie zjedli obiad w Domu Pielgrzyma, a później zawitali w  Krasiejowie.

Środę spędzili w Borkach Wielkich, gdzie było mistrzowskie gotowanie. Nie obyło się więc bez “kulania” klusek i robienia sałatek.  W czwartek goście mieli zadanie: “Olesno in meinen Augen”, czyli zdjęcia w terenie. Tego samego dnia pojechali również do Oświęcimia.

Czas szybko ucieka, więc w niedzielę przyszło się pożegnać. Po nabożeństwie w kościele św. Michała, obiedzie w oleskiej “dwójce”, prezentacji wykonanych zdjęć, goście wieczorem ruszyli w stronę w swojej ojczyzny.

Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli: Daria Obstój, Amadeusz Włóczyk, Nicole Jeziorowska, Julia Droś, Kerstin Suschlik, Karolina Psiuch, Julia Świtała, Wiktoria Krakowska, Dominika Kansik, Krzysztof Hober, Aleksandra Stróżyk, Melanie Kandzia i Jagoda Paprocka.

Opiekunkami ze strony polskiej były Gabriela Janicka oraz Dorota Famuła.

Projekt został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Podziel się