Bomba lotnicza w Oleśnie

Bomba lotnicza w Oleśnie

Na remontowanym odcinku kolejowym pomiędzy przejazdem na ulicy Częstochowskiej, a wiaduktem na ulicy Murka w Oleśnie znaleziono bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

Początkowo podejrzewano, że jest to pocisk moździerzowy. Niebezpieczny przedmiot podczas pracy łopatą znalazł jeden z robotników we wtorek 24 września około godziny 17.00.

– Poczułem coś metalowego, początkowo myślałem, że to jakiś kabel – mówi Bartosz Klimczak z Konina. – Kiedy głębiej odkopałem zauważyłem pocisk. Sprawę zgłosiłem kierownikowi, który zadzwonił na policję. Budowę zamknięto, a my mieliśmy “fajrant”.

Oleska policja przyjechała na miejsce zdarzenia i zabezpieczyła teren. Wezwała żołnierzy z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Saperzy przyjechali na miejsce w środę, 25 września o godz. 07.15.

– Ujawniony przedmiot to nie granat moździerzowy, tylko kilogramowa bomba lotnicza o wielkości 40 centymetrów – mówi Krzysztof Drab, dowódca patrolu rozminowania nr 26 z 1. Brzeskiego Pułku Saperów. – Sprawdzono miejsce interwencji czy w pobliżu nie ma innych niebezpiecznych przedmiotów. Podjęto niebezpieczny przedmiot celem zdetonowania go na terenie poligonu.

Dowódca patrolu rozminowania przestrzega, że nie wolno lekceważyć podobnych przedmiotów.

– Wszystkie znalezione niebezpieczne przedmioty należy jak najszybciej zgłosić – mówi Krzysztof Drab. – Przedmiot, który został znaleziony jest niebezpieczny i przy nienależytym zachowaniu groził wybuchem. 

Praca saperów nie trwała długo. O 07.45 żołnierze odjechali z miejsca zdarzenia, a robotnicy kontynuowali remont torowiska.

Podziel się