Oleski cmentarz zostanie powiększony

Oleski cmentarz zostanie powiększony

Od początku września trwają prace nad powiększeniem oleskiego cmentarza komunalnego o 35 arów. Nowy teren połączony jest z obecnym cmentarzem i leży w miejscu starej betoniarni, a obecnie tworzy plac firmy Aludesign.

Powiększenie terenu było konieczne, ponieważ na cmentarzu miejsca nie ma już od dawna.

– Obecnie korzystamy z prawa zabrania grobu – mówi Manfred Tomys, zarządca cmentarza. – To znaczy, że po 20 latach od pogrzebu mamy prawo do rozebrania grobu, jeśli rodzina nie opłaci miejsca na kolejne lata. W praktyce ten okres często jest dłuższy. Rozbierane są groby zaniedbane, o które już dawno nikt się nie troszczy. Na ich miejscu powstają nowe pochówki.

Po powiększeniu cmentarza nie będzie tego problemu.

– Przy dobrym gospodarowaniu, miejsca powinno starczyć szacunkowo na kolejne dziesięć lat – ocenia zarządca cmentarza.

Głównym wykonawcą zlecenia jest przedsiębiorstwo wielobranżowe ULBUD z Lasowic Wielkich. Prace miały zostać ukończone do 5 października, ale już wiadomo, że termin się przedłuży z powodu utrudnień na budowie. Nowa działka na cmentarzu powinna więc zostać ukończona do 1. listopada, czyli Dnia Wszystkich Świętych.

W projekcie powiększenia cmentarza jest również budowa kolumbarium, czyli obiektu do składania urn z prochami zmarłych.

***

18 września zakończony został remont pomnika Lotników Polskich na oleskim cmentarzu komunalnym, który polegał na zabezpieczeniu antykorozyjnym konstrukcji metalowych, uzupełnieniu ubytków czasz betonowych i pomalowaniu farbami odpornymi na warunki atmosferyczne.

Podziel się