Oleska Biblioteka Publiczna poleca – Październik 2013

Oleska Biblioteka Publiczna poleca  – Październik 2013

Na długie jesienne wieczory

syberiada-polska-p-iext20980219Powieść Zbigniewa Domino jest jednym z najobszerniejszych i najpoważniejszych w piśmiennictwie polskim ujęć „tematyki zesłańczej”, to znaczy losów ludzi „przesiedlonych’ w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego z zajętych przez Armię Czerwoną we wrześniu roku 1939 – w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow – ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. „Syberiada…” to utwór ambitny, zrodzony z autentycznego trudu pisarskiego i wiernej pamięci własnych doświadczeniach życiowych autora. Będzie dla czytelników nieocenionym źródłem wiedzy o tym dramatycznym rozdziale „polskich losów” i silnym, głęboko wzruszającym przeżyciem. Narracja powieściowa w całości jest silna i czysta w wyrazie, przykuwa uwagę, zjednuje bohaterom powieści życzliwość i współczucie czytelnika. A obraz losów zesłańców, ukazany w szerszym kontekście sytuacji w ówczesnym ZSRR, postaw, nastrojów i lęków jego mieszkańców, uznać trzeba za sprawiedliwy i uczciwy, wolny od wszelkiej demagogii, urazów i uprzedzeń. Kontynuacja niezwykle dramatycznych losów rodu Dolinów w okresie powojennym następuje w kolejnych częściach sagi: Czas kukułczych gniazd (tom II) oraz Młode ciemności (tom III).  Na podstawie pierwszej części cyklu powieściowego Zbigniewa Domino powstał film Syberiada polska w reżyserii Janusza Zaorskiego.

Źródło:http://www.empik.com/syberiada-polska-domino-zbigniew,p1065433738,ksiazka-p

scigana-p-iext21588681

W kolejnej książce Tess Gerritsen pt. “Ścigana” poznajemy losy mistrzyni złodziejskiego fachu. Clea od dziecka nie jest grzeczną dziewczynką. Odkąd pamięta, uczyła się złodziejskiego fachu, przez co już dwa razy trafiła do więzienia. Teraz postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie i rozpocząć nowe, uczciwe. Niestety od przeszłości ciężko się oderwać…
Clea wplątuje się w groźną międzynarodową aferę i staje się niewygodnym świadkiem dla przestępców. Policja znając jej przeszłość nie wierzy w jej wersję wydarzeń. Jeśli dziewczyna chce przeżyć, musi zdobyć dowody swojej niewinności. Włamuje się do posiadłości jednego z podejrzanych, jednak na miejscu zaskakuje ją… inny włamywacz. Złodziej, zabójca czy może niespodziewany sprzymierzeniec? Książka pełna zwrotów akcji. Dla każdego który lubi intrygujące kryminały…
troche-wiekszy-poniedzialek-p-iext21986719

“Trochę większy poniedziałek” to zbiór felietonów Katarzyny Grocholi na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą pogodę i porę roku.
Tym razem uwielbiana przez wszystkich pisarka zabiera nas w literacką podróż pełną cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek. Autorka, z dużą dozą ciepła i wdzięku, a także z przymrużeniem oka, opisuje świat i ludzi. Podpowiada czytelnikom, jak żyć w zgodzie ze sobą samym, pokazuje magię codzienności i uświadamia, czym tak naprawdę są bliskość i prawdziwa miłość. I co najważniejsze – udowadnia, że wszystko zależy od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.
“Trochę większy poniedziałek” to mądra książka, po którą warto sięgnąć, by poczuć, że życie jest piękne nawet wtedy, gdy jest nam źle.

 

greckie-wakacje-b-iext22876253
Powieść obyczajowa autorki bestsellerowego cyklu NIEŚMIERTELNI. Colby wreszcie zerwała z wizerunkiem kujonki i  zaczęła wspinać się po licealnej drabinie społecznej – zaprzyjaźnia się z Amandą, najbardziej popularną dziewczyną w szkole i nawiązuje bardzo bliską znajomość z największym szkolnym przystojniakiem.Niecierpliwie czeka na najbardziej ekscytujące lato w jej życiu  – niekończące się pasmo szalonych imprez oraz randek.
Te wspaniałe plany krzyżują jednak rodzice, którzy postanawiają się rozstać i dlatego posyłają córkę na całe wakacje do Grecji, do zwariowanej ciotki.Co spotka Colby na malej nudnej wysepce, gdzie nawet telefon komórkowy nie ma zasięgu?

 

 

wiele-demonow-p-iext21267446
Najnowsza powieść Jerzego Pilicha przenosi nas w postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej w Śląsku Cieszyńskim. Mieszkańcy Sigły żyją sobie swoim spokojnym, niekiedy nawet nudnym życiem gospodarnych luteran, dopóki zbuntowane córki pastora nie postanawiają, by każdego mieszkańca peszyć i wpędzać w kompleksy. Czy ich postępowanie wynika jednak ze złej woli i postawieniu się ojcu, czy jest przejawem buntu nastolatek?

”Wiele demonów” Jerzego Pilcha to książka pełna zaskakujących zdarzeń i zwrotów akcji
, wszystkiego zaś dopełnia charakterystyczny „pilchowy” humor.

 

 

julka-i-ksiaze-stajnia-pod-podkowa-p-iext7085732

Witamy w stajni „Pod Podkową”. Spotkacie tu sympatyczne miłośniczki koni, które opisują swoje pełne emocji, przygód i przyjaźni doświadczenia z tymi niezwykłymi zwierzętami.

W tym tomiku Julka nieszczęśliwie spada z konia. Czy Książę pomoże jej przezwyciężyć strach i dziewczynka ponownie zasiądzie w siodle?

Źródło: http://www.empik.com/julka-i-ksiaze-stajnia-pod-podkowa-mckain-kelly,p1046113587,ksiazka-p

Podziel się