Obchody 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w Oleśnie

Obchody 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w Oleśnie

W sobotę 19 października w Oleśnie byliśmy świadkami uroczystych obchodów 90-lecia PZŁ.

Swą obecnością zaszczyciły nas koła łowieckie: Uroczysko Olesno, Słonka Byczyna, Brzezina Opole, Jeleń Katowice. Uroczystości zaczęły się w kościele św. Michała, gdzie odbyła się uroczysta msza “Hubertusowska”. Podczas kazania ksiądz mówił o ważnej roli myśliwych, którzy są odpowiedzialni za prawidłowy rozwój środowiska leśnego. Na koniec pozdrowił uczestników mszy i życzył tylu powrotów do domu, ile wyjść na polowanie.

Po mszy wszyscy przeszli na rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Na scenie kilka słów powiedzieli goście, miedzy innymi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, który wyraził swoje zadowolenie z zaproszenia na jubileusz. Podkreślił, że myśliwi i ich działalność w gminie jest bardzo ważna, gdyż ponad połowa gminy to tereny łowieckie. Myśliwi są również odpowiedzialni za edukację społeczeństwa, by dbać o las i całe otoczenie z nim związane. Życzył dużo osiągnięć i przekazał na ręce PZŁ witraż z elementami myśliwskimi.

Uroczystość odwiedziły orkiestry z Austrii „Altemacht Hausftal” i „Stobrawski Róg” z Nadleśnictwa Kluczbork, które wspólnie grały w kościele, a później dały pokaz na oleskim rynku. Na uczestników czekał poczęstunek. Każdy kto miał ochotę, mógł skosztować zupy gulaszowej z dziczyzny (bardzo smaczna).

W oleskim muzeum można podziwiać wystawę łowiecką z okazji 90- lecia PZŁ zorganizowaną przez Okręgową Radę Łowiecką w Częstochowie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Częstochowie i Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Oddział w Częstochowie. Eksponaty robią wrażenie, a wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzin Muzeum. Wystawę będzie można podziwiać do 6 listopada.
Darz Bór!

Michał Krzyminski

Podziel się