Otwarcie Izby Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich

Otwarcie Izby Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich

We wtorek 22 października w Borkach Wielkich nastąpiło otwarcie Izby Tradycji Śląskiej, która znajduje się na poddaszu Publicznej Szkoły Podstawowej.

Izba Tradycji Śląskiej istnieje w Borkach Wielkich od 2000 roku. Teraz jednak nabrała nowego, lepszego kształtu.

– Strych szkoły, który jeszcze przed wakacjami był królestwem nietoperzy, chrabąszczy i pająków, zmienił się nie do poznania – mówi Henryk Zug, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borki Wielkie. – Teraz zawarty jest tam kawałek historii, tradycji i śląskości.

IMG_6416_1024x768

W kilku słowach działania w Publicznej Szkole Podstawowej, której dyrektorem jest Anna Meryk, podsumowała Halina Bilik, opolska kurator oświaty.

IMG_6418_1024x768

– W tej szkole od lat dzieje się wiele ciekawych inicjatyw w zakresie pracy regionalnej – ocenia Halina Bilik. – Otwarcie Izby Tradycji to naprawdę ważne wydarzenie. Podobne inicjatywy dzieją się w wielu miejscowościach, ale żeby coś takiego się działo, potrzebni są nieprzeciętni ludzie. Taka izba to swoista skarbnica pamięci, która z pewnością zostanie tutaj na wiele lat i będzie świadczyć o zamierzchłych czasach. Uczniowie będą mieli możliwość dotknięcia historii z bliska.

Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym w ciekawy sposób opowiedzieli o historii Borek Wielkich, powstaniu szkoły oraz dawnych, często zanikających już zawodach.

A co mieści się w nowo otworzonej Izbie Tradycji Śląskiej? Niech przemówią zdjęcia…

 

Podziel się