Praktyczna nauka zawodu

Praktyczna nauka zawodu

Uczniowie technikum elektrycznego Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, dzięki wyjazdom mają możliwość w praktyczny sposób poznać swój zawód.

17 października grupa uczniów klasy II te wraz z opiekunem Bronisławem Wacheckim odbyła zajęcia dydaktyczne na terenie zakładu NESTRO  w Starym Oleśnie. Zajęcia rozpoczął Radosław Gliński, dyrektor zakładu prezentując historię, czas obecny oraz zamierzenia firmy.

Po prezentacji uczniowie zapoznali się z budową i zasadą działania lasera TRUMPF. Pierwsze zajęcia praktyczne uczniowie odbyli w pracowni konstrukcyjnej pod okiem projektanta systemów odpylania. Uczniowie poznali programy CAD-owe niezbędne w procesie projektowania. Po zaprojektowaniu układu odpylania uczniowie programowali sterowniki Siemens LOGO. Ostatnim punktem zajęć była praca na stanowisku montażu szaf sterowniczych pod czujnym okiem pracowników firmy.

Zajęcia zakończył Radosław Gliński zaproszeniem uczniów do uczestnictwa w praktykach zawodowych.

– Jestem zaskoczony, że tak blisko znajduje się tak zaawansowana technologia – mówi Paweł Drosdz. – O laserze tylko słyszałem, a tu miałem możliwość zobaczenia go z bliska.

Zrobię wszystko, aby odbyć praktykę w tym zakładzie, a w przyszłości będę się starał o etat – mówi Krzysztof Ceglarek.

***

Uczniowie klasy I te i II te technikum elektrycznego 6 listopada pod opięką Andrzeja Sudera i Bronisława Wacheckiego odwiedzili firmę Zamel w Pszczynie, czyli czołowego producenta sprzętu elektrycznego w Polsce. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z technologią wytwarzania aparatów elektrycznych i odbycie szkolenia produktowego asortymentu firmy.

Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Łukaszem Rojem, Menedżerem Produktu. W zakładzie uczniów przywitała Dominika Bogusz, Specjalista ds. Produktu i Marketingu, która oprowadziła uczniów po terenie zakładu.

Filip Ryło, Menedżer Produktu przeprowadził profesjonalne szkolenie produktowe. Wyczerpująco odpowiadał na pytania uczniów związane z produktami extra free.

Chciałbym pracować w takiej firmie dającej stabilizację i możliwość rozwoju zawodowego – mówi Piotr Wilam. – Teraz już wiem, że wybrałem zawód z przyszłością.

W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili radiostację w Gliwicach. Obiekt ten, chociaż mało znany, jest obiektem o dużym znaczeniu historycznym. Działa od roku 1925 i do dziś kryje wiele tajemnic. Zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie wciąż jednak, choć w innym nieco charakterze, służy celom komunikacyjnym, dźwigając kilkadziesiąt różnego rodzaju anten, co z resztą w żadnym stopniu nie umniejsza jej turystycznych walorów.

Cały wyjazd jest przykładem, że historia ściśle jest związana z techniką.

Podziel się