Promyk nadziei dla gruzińskich dzieci

Promyk nadziei dla gruzińskich dzieci

Oleśnianin Maciek Kochański jest koordynatorem i współorganizatorem akcji pomocy dla młodych uchodźców z Osetii Południowej. Do akcji można przyłączyć się w prosty sposób.

– Chcemy pomóc mieszkańcom Osetii Południowej, którym wojna odebrała prawie wszystko – domy, szkoły i bliskich, którzy zmarli przedzierając się przez góry – mówi Maciek Kochański. – Dziś ci ludzie żyją w skrajnej nędzy, bez bieżącej wody, ubrań, przyborów szkolnych i jakiejkolwiek pomocy. Codziennie rano wstając z łóżka widzą góry, które przypominają im o rodzinach, którzy tam zginęli i poprzednie życie, które już nigdy nie powróci. Szczególnie mocno ujął nas los młodych ludzi, którzy pozbawieni możliwości edukacji są praktycznie bez szans na normalne życie. Brakuje prawie wszystkiego, ale teraz najważniejsze jest przetrwanie zimy. Najbardziej potrzebne są buty zimowe i przybory szkolne, żeby nauczyciele i terapeuci mogli stworzyć im namiastkę normalności.

Akcja została podzielona na dwie części:

– Paka dla Brata – zbiórka butów i przyborów szkolnych, które zostaną wysłane do obozu uchodźców.

– Pocztówka dla Gruzji – każdy może napisać i wysłać  na skrytkę pocztową z pozdrowieniami dla jednego z dzieciaków. Trzeba pisać po gruzińsku, co może okazać się nie lada wyczynem (z powodu ich odmiennego alfabetu). Oczywiście zostanie udostępniona instrukcja jak można to zrobić.

– Akcja ma na celu przesłanie zapewnienia o naszej pamięci dla zapomnianych przez świata młodych ludzi oraz pobudzenie do refleksji nad losem ludzi, którzy żyją z dnia na dzień, bez perspektyw – mówi Maciek Kochański. – Każda pocztówka adresowana jest do konkretnego dziecka i będzie dołączona do podarunków, jakie im prześlemy.

Organizatorami akcji są studenci III roku Arteterapii i Animacji Kultury na Uniwersytecie Opolskim.

– Inicjatywa powstała pod wpływem opowieści naszego wykładowcy Łukasza Waleczko, który niedawno był świadkiem sytuacji panującej w Gruzji – mówi oleśnianin.

Wszystkie rzeczy można przynosić do budynku Uniwersytetu Opolskiego ul. Oleska 48, Opole – będą tam stały specjalne kosze.

Paczki oraz pocztówki można wysyłać na adres:

Pocztówka dla Gruzji

Skr. Poczt. 1669

ul. Chabrów 31

45-222 Opole

– Zachęcamy do włączenia się do akcji wszystkich ludzi dobrej woli oraz szkoły i każdego, komu los tych dzieciaków nie jest obojętny – mówi oleśnianin. – Dla nas to para niepotrzebnych butów lub pocztówka, dla nich zapewnienie, że w miejscu zapomnianym nie są sami.

Zachęcamy do wzięcia udziału i “polubienia” wydarzenia na Facebook-u.

https://www.facebook.com/events/475544512544755/?fref=ts

* – zdjęcia Łukasz Waleczko

Podziel się