Młodzi przedsiębiorcy z ZSZ Olesno mają genialny pomysł na firmę

Młodzi przedsiębiorcy z ZSZ Olesno mają genialny pomysł na firmę

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych zdobyli II miejsce w finale IV edycji wojewódzkiego konkursu “Syriusz zakłada firmę”.

Konkurs składa się z dwóch etapów.

W pierwszym, jeszcze w październiku, trzeba było przygotować profesjonalny biznes plan. W drugim najlepsze sześć z nich było prezentowane i oceniane przez Jury, w piątek 15 listopada.

Skład oleskiego zespołu tworzyli: Andrea Wiendlocha, Justyna Miśta i Agata Beker z 3 kh oraz Dawid Kupny i Krzysztof Szweda, informatycy z klasy 4 ik. Opiekunami byli Brygida Libera oraz Aneta Ulbrich.

Zadaniem zespołów było stworzenie jak najbardziej rzeczywistej, racjonalnej i innowacyjnej koncepcji przedsiębiorstwa.

W konkursie liczyła się innowacyjność: firmy, produktu lub usługi – mówią uczniowie. – My postawiliśmy na ekologiczne torby, torebki i plecaki stworzone z niepotrzebnych już banerów reklamowych.

Firma nazywała się Baner-Bag.

Uczniowie zaprezentowali swój pomysł w Studenckim Centrum Kultury w Opolu. W Jury konkursu zasiedli przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego, Urzędu Miasta Opola, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole oraz Zygmunt Szulc, właściciel firmy Explomet.

– Nasz pomysł został doceniony – mówią oleśnianie. – Pan Szulc pochwalił dobrze opracowaną strategię firmy, a przedstawicielka Urzędu Miasta chętnie kupiłaby u nas torbę uszytą z niepotrzebnego baneru reklamującego festiwal opolski.

Na potrzeby konkursu założono nawet stronę internetową wirtualnej przecież firmy.

– Doszło do tego, że musieliśmy ją usunąć, bo zaczęto składać zamówienia na nasze produkty – mówią członkowie zespołu.  – Pomysł jest więc trafiony, ale do rzeczywistego założenia firmy potrzebny jest spory kapitał. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości założymy kiedyś podobną działalność.

W nagrodę olescy uczniowie wraz z opiekunem pojadą na wycieczkę do Warszawy, gdzie odwiedzą między innymi Giełdę Papierów Wartościowych oraz Mennicę Polską.

Podziel się