Róże Powiatu Oleskiego rozdane

Róże Powiatu Oleskiego rozdane

W czwartek 9 stycznia w auli Zespołu Szkół w Oleśnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień starosty oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony kultury “Róże Powiatu” 2013.

Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego “Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Oleśnie. Po wystąpieniu Jana Kusa, starosty oleskiego, wręczano nagrody.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

Róże Powiatu 2013

IMG_2222

Brat Antoni Topa – założyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im Św. Jana De la Salle w Uszycach, działającego ponad 25 lat. Obiekt przejęty wówczas na prowadzenie tej działalności był ruiną. Odrestaurowanie zamku trwało latami. Mimo stojących na drodze przeszkód, problemów, Brat Antoni Topa nie rezygnował. Założony cel osiągnął. Placówka stworzona jest z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej.

W Ośrodku każde dziecko odnajduje poczucie własnej wartości. Aby zapewnić możliwość usamodzielnienia niektórym wychowankom utworzono mieszkania chronione. Brat zapewnia podopiecznym dostęp do gospodarstwa agroturystycznego z wieloma zwierzętami, nad którymi sprawują opiekę. Tutaj też odbywają się warsztaty terapii zajęciowej.

Jan i Krystyna Miozgowie – są mieszkańcami Kadłuba Wolnego. We wrześniu 1978r. założyli w Zębowicach, przy parafii Wniebowzięcia NMP dziecięcy zespół śpiewaczy. W pierwszym roku istnienia, chórek liczący blisko 30 śpiewaków, już pod nazwą Promyki Marii, wyjechał na I Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej w Łodzi uzyskał tytuł laureata.

Tak rozpoczęła się artystyczna droga Promyków. Były kolejne festiwale i laury: w Łodzi, Dębicy, Wrześni i Grodźcu. Wieloletnia współpraca i przyjaźń z łódzkim festiwalem, O.O. Franciszkanami z Niepokalanowa zaowocowały możliwością utrwalenia muzycznych dokonań na kasetach i płytach. Promyki wyjeżdżały bardzo często z koncertami do różnych miejsc w Polsce i za granicę.

Paweł Mrozek – emerytowany nauczyciel wychowania plastycznego i języka angielskiego. Radny Rady Miejskiej w Dobrodzieniu w latach 1991-2006. Laureat „Srebrnej Róży Dobrodzienia” w dziedzinie samorządności (2006 r.) Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w 2007 r.  Wyróżniony przez Starostę Oleskiego (2007r.)

Jego pasją jest regionalizm, z akcentem na historię Śląska. Inicjator reaktywacji i prezes Międzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień – Zębowice. Założyciel Izby Regionalnej, pełniącej funkcję lokalnego Muzeum.

Nominowani do nagrody

IMG_2209

Małgorzata Lukas – animator kultury w gminie Rudniki.  Od 1981 roku zatrudniona w tejże placówce. Jest współtwórcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, które nie tylko aktywizują społeczeństwo lokalne, ale przede wszystkim doskonale promują gminę i powiat.

Irena Gnot – jest emerytowanym pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radłowie, z czym do dziś związana jest Jej działalność charytatywna.  Przez wiele lat pracowała na stanowisku Dyrektora Przedszkola w Radłowie. Od kilkudziesięciu lata aktywnie działa w różnych obszarach życia społecznego na terenie gminy.

Dariusz Rodewald – już w szkole wykazywał olbrzymią znajomość mechaniki i zamiłowanie do zawodu. Zatrudnienie znalazł w Holandii w dużej firmie transportowej de Rooy. Młody mechanik z Olesna szybko zyskał uznanie w oczach szefa, który pasjonował się wyścigami ciężarówek.

Jan de Roy dostrzegł w Darku to coś, co zdecydowało, że młody mechanik choć bez doświadczenia został przeniesiony do zespołu przygotowującego samochody de Rooya do najtrudniejszych wyścigów świata. W krótkim czasie w tym bardzo trudnym i niebezpiecznym sporcie odniósł sukcesy, o jakich inni polscy zawodnicy mogą tylko pomarzyć.

Adam Sas – jest liderem w środowisku Żytniowa oraz jednym z największych społeczników działających na terenie gminy Rudniki. Nierozerwalnie związany ze sportem i pracą z ludźmi. Inicjator i współzałożyciel reaktywowanego klubu piłkarskiego w Żytniowie.

Skupiając wokół siebie miłośników sportu, mieszkańców wsi, przygotował boisko piłkarskie, zaadaptował byłą zlewnię mleka na szatnie oraz wyposażył zawodników w niezbędny sprzęt sportowy i akcesoria piłkarskie.

Eryk Książek – to wieloletni animator sportu w Gminie Gorzów Śl. Jego staż lat działalności w sporcie i dla sportu sięga 45.  Przez te wszystkie lata stał na czele Ludowego Zespołu Sportowego Ceramik Kozłowice. Przez swoją działalność dążył do zbudowania zdrowego, zintegrowanego przez sport społeczeństwa.

Jednoczył ludzi, zarażał bakcylem. Wspierał i uczestniczył we wszystkich imprezach sportowych o charakterze lokalnym. Wypracował własną koncepcję budowy sportu, promował działania edukacyjne poprzez sport oraz ważne wartości. U jego boku dorastali i kształcili się młodzi ludzie, którzy dzięki jego pasji i niesamowitej charyzmie pokochali sport.

Wyróżnienia

IMG_2215

Bogusława Kaczmarek – od najmłodszych lat związana z rodzinną miejscowością Odcinek. Od 2006 r. radna gminy Rudniki. Jest osobą ściśle związaną i zaangażowaną w życie społeczeństwa gminy Rudniki. Liderka Grupy Odnowy Wsi.

Dzięki jej zaangażowaniu oraz mobilizacji zachęciła mieszkańców do utworzenia centrum rekreacyjno-sportowego. Tworzy miejscową kronikę,  w której opisywane są najważniejsze momenty z życia wsi oraz jej mieszkańców. Doceniona wyróżnieniem w konkursie „Aktywna Wieś”.

Barbara Adamska – jest pracownikiem Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, nieprzerwanie od 1992 roku. W ciągu tych lat Barbara Adamska inicjuje, kontynuuje i promuje działania artystyczne, nie tylko na terenie gminy Praszka. Szczególną dziedziną działań Barbary Adamskiej jest plastyka i teatr.

Według jej pomysłu od wielu lat, z ogromnym powodzeniem, odbywa się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Specjalnej Troski: „ Moja Rodzina w kolorach świata”, który integruje podopiecznych placówek specjalnych w całej Polsce. Prowadzi również Grupę Teatralną „ECHO”. Nadzoruje także rozwijający się na terenie naszego powiatu Festiwal Pieśni Patriotycznej o Puchar Starosty Oleskiego, organizowany w Praszce z okazji Święta Niepodległości.

Bronisław Czapliński – Nieprzerwanie od 30 lat jest prezesem Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Radłowie. Wielki pasjonat sportu, jego orędownik i niejednokrotnie sponsor. Od samego początku z wielkim zaangażowaniem podjął się trudnego zadania, jakim jest popularyzowanie sportu na wsi.

Dzięki jego zabiegom w Wichrowie powstało centrum sportowe, na które składa się zrobiony w czynie społecznym kort tenisowy i miejsce do rekreacji.

Januarek 2013

IMG_2185

Sylwia Krafczyk – nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu. Opiekun klubu „Ósemka”, który ma szczególne zasługi we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dobrodzień Potrzebującym”. Niezwykła organizacja pomocy w zbiórce żywności na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc.

Z niezwykłym wyczuciem potrafi pokierować pomocą pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo Leczniczego poprzez odwiedziny czytanie prasy i książek oraz przygotowanie kartek świątecznych.

Aneta Mateusiak – Bagińska – jest nauczycielką w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Praszce, w której wolontariat jest już na tym etapie, że stanowi  bardzo codzienną sprawę.

Opiekunka z dużą wytrwałością i konsekwencją zapala młodych  wolontariuszy do pracy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doskonale organizuje akcje charytatywne np. „Gwiazdka” i „Góra Grosza”.

Aleksandra Meryk – uczennica Zespołu Szkół w Oleśnie, bardzo aktywna, chociaż skromna i taktowna. Zawsze chętna do podejmowania inicjatyw. Niezwykle ofiarna w pracy z osobami niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Oleśnie, w ramach pracowni dziewiarskiej i plastycznej.

Rokrocznie angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wampiriadę, czyli zbiórkę krwi. Świetnie prowadzi drużynę harcerską w miejscu zamieszkania, jako przyboczna.

January 2013

IMG_2197

Beniamin Godyla – radny Sejmiku Województwa Opolskiego, przedsiębiorca prowadzący firmę „Kłos” w Kujakowicach, znaną z tradycyjnych wypieków. Właściciel Hotelu i Restauracji Pałac Pawłowice, współzałożyciel Klastra Dobrej Żywności Oleski Koszyk.

W natłoku tak licznych zajęć, znajduje czas na wspieranie przedsięwzięć powiatowych, m.in. cyklu spotkań „ Historia lokalna…”.

Irena Czubaj – Zając  – obecnie przewodnicząca Rady Gminy Radłów, wcześniej nauczycielka i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sternalicach oraz działaczka samorządowa.

W swych licznych inicjatywach społeczno – kulturalnych szczególny nacisk kładzie na powiązanie tradycji z nowoczesnością, przy jednoczesnym zachowaniu piękna dziedzictwa lokalnego. Potrafi zjednać sobie zarówno młodzież jak i osoby starsze.

Mirosław Dedyk – z wykształcenia historyk, z zawodu fotografik. Od 1995 roku prowadzi własny zakład fotograficzny. Wspólnie z Panią Ewą Cichoń jest autorem szeregu publikacji m.in. „Olesno- róża wśród lasów”, „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku”, „Stuletnia jubilatka. Parafialna świątynia pw. Bożego Ciała w Oleśnie 1913-2013”.

Miłośnik historii lokalnej, częsty gość spotkań w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

Oktawia Gruca  – jest nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Wielokrotnie służyła bezinteresowną pomocą w realizacji inicjatyw powiatowych, nie sposób wymienić ich wszystkich.

Jako plastyk, od wielu lat wspomaga w przeprowadzaniu etapu powiatowego konkursu plastycznego, propagującego zasady bezpieczeństwa wokół nas.

Stanisław Pokorski – plastyk, na co dzień prowadzi Pracownię Reklamy w Oleśnie. Autor wielu prac prezentowanych na wystawach. Niespełna miesiąc temu, miała miejsce jedna z nich w Rudnikach pt. „w Plenerze”.

Zasiada w jury Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Aktywnie działa w Zarządzie Stowarzyszenia „Pro Musica VIVA przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Oleśnie.

Edward Mazur – emerytowany oficer Wojska Polskiego, służbę wojskową pełnił w różnych jednostkach Wojska Polskiego oraz w kilku kontyngentach Sił Pokojowych ONZ m.in. na Wzgórzach Golan w Syrii, czy jako obserwator w Kuwejcie.

Obecnie blisko związany z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, zwłaszcza z liceum mundurowym, uczniom którego przekazuje wojskowe doświadczenie, organizując wiele szkoleń i wycieczek do instytucji wojskowych.

Jarosław Knaga – wieloletni działacz sportowy, trener Ludowego Klubu Sportowego „Budowlani” w Strojcu, zastępca dyrektora do spraw sportu w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce, koordynator wielu imprez w Praszce i okolicy.

Z ogromną pasją zaangażowany w krzewienie ducha i rozwój sportu, społecznik. Za swoje zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi odznaczony Złotą Odznaką Honorową LZS. W 2011r. otrzymał wyróżnienie „Róże Powiatu”.

Bogdan Panek – emeryt, wieloletni działacz i sędzia sportowy (m.in. piłki nożnej, tenisa stołowego, siatkówki). Aktywnie uczestniczy i pomaga w organizacji imprez sportowych organizowanych na terenie Gminy Praszka i Gorzów Śl.

Swoją wiedzą wspomaga także samorząd powiatowy oraz współpracuje z powiatowymi koordynatorami sportu przy organizacji szkolnych zawodów sportowych.

Wiesław Kucia – czynny zawodowo, aktywny działacz sportowy i sędzia piłkarski. Społecznik, z zaangażowaniem uczestniczy w organizacji imprez o charakterze sportowym, które odbywają się w Gminie Praszka.

Podziel się