Wypłynęli na głębokie wody

Wypłynęli na głębokie wody

W sobotę 25 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbyło się już drugie spotkanie żeglarskie. Działo się, oj działo. Świetną zabawę bowiem zapewnił nam jedyny żeglarski kabaret w Polsce w składzie Mirosław Koval Kowalewski oraz Marek Majewski.

Spotkanie odbyło się w środku zimy, by żeglarze mogli chociaż sobie powspominać przygody, których doświadczali na jeziorach, morzach i oceanach. Jak sami mówią w Polsce wszystko jest na odwrót, dlatego żeglarze spotykają się zimą.

Pierwszy na scenie zaprezentowany się Koval. Jest żeglarzem od 1971 roku, gdy w pogoni za piękną Iwoną wsiąkł w grono żeglarzy. Iwona wybrała innego, a mu została miłość do żeglowania. Zaczął śpiewać szanty dość przypadkowo. Chcąc wejść na imprezę, gdzie śpiewano szanty, musiał kupić bilet. A że był biedny, nie było go na to stać. Wymyślił więc swój pierwszy szant i wszedł na imprezę jako wykonawca. Jak mówi to były czasy, gdy wątroba była jeszcze „picobello”.

Organizacją spotkania żeglarskiego zajął się Paweł Prochota z pomocą Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie.

Marek Majewski to autor, kompozytor, śpiewający poeta i satyryk. Autor licznych programów telewizyjnych i radiowych. Wspólnie z Marcinem Wolskim są autorami politycznych szopek telewizyjnych i radiowych w wolnej Polsce po 1989 roku. Współpracował również z kabaretem „pod Egidą”.  Szanty zaczął pisać i śpiewać na żaglowcu „Zawisza Czarny”.

Obaj panowie zapewnili ponad trzy i pół godziny szantów, opowiastek oraz wspomnień z własnych doświadczeń na morzu. A było ich sporo. Co chwilę widownia wybuchała śmiechem i nagradzała kabareciarzy gromkimi brawami. Nie sposób opowiedzieć, co działo się w Miejskim Domu Kultury. Występy były naprawdę w iście żeglarskim stylu. Na koniec na scenę zaproszono wszystkich, którzy umieją, lub nie grać na instrumentach i razem w kooperacji olesko-żeglarskiej śpiewano szanty. Spotkanie trwało jeszcze długo po zakończeniu występów zaproszonych gości.

W przerwach były prezentowane projekcje oleskich miłośników żeglugi.

Do nabycia były również płyty obu panów, których nie da się dostać w żadnym sklepie. Oczywiście z autografem.

Na spotkaniu była mowa również o tym jak można zacząć przygodę żeglarską. Biuro Podróży „Kormoran” z Olesna organizuje obozy żeglarskie już 18 lat. Od ubiegłego roku można zdobywać uprawnienia żeglarskie.

– Wystarczy przyjść do naszego biura podróży i zapisać się na obóz, by móc zdobyć takie uprawnienia –mówi Jarosław Izydorczyk z Biura Podróż “Kormoran”. – Najbliższy obóz odbędzie się od 15 do 27 lipca. Obóz odbywa się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Jawor” nad zalewem Solińskim. Wszystkie zajęcia odbywają się pod okiem instruktorów. Wystarczy mieć ukończone 14 lat, by móc wziąć udział w takim obozie.

To było iście żeglarskie spotkanie. Dużo śpiewów, żartów i opowiadań. Żeglarze razem świętowali, pili, jedli i przy tym świetnie się bawili!

Ahoj żeglarze,

Michał Krzyminski

Podziel się