Dzień Bezpiecznego Internetu w Dobrodzieniu

Dzień Bezpiecznego Internetu w Dobrodzieniu

We wtorek 11 lutego w Dobrodzieniu obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Od godzin porannych w sali DOKiS trwała konferencja na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Po przywitaniu gości, swój wykład na temat “Zagrożeń młodych użytkowników w sieci” rozpoczął podinsp. Janusz Ustrzycki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Podinspektor między innymi wyjaśniał, które czyny są nielegalne oraz tłumaczył, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna.

Następnie bardzo ciekawie o zagrożeniach w sieci Internet opowiadał Marek Pruski, uczeń dobrodzieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Poruszył takie tematy jak cyberprzemoc, pornografia dziecięca czy “pozytywna” pedofilia.

Po nim na scenie pojawiła się Olivia Ziaja, która przedstawiła wyniki ankiety diagnozującej zjawisko cyberprzemocy przeprowadzonej wśród dobrodzieńskiej młodzieży przez Katarzynę Kleszcz, pedagoga szkolnego.

Według ankiety cybeprzemocy doznało 11 procent uczniów szkoły ponadgimnazjalnej i 3 procent gimnazjum. Co gorsze, przemocy w sieci użyło 17 procent uczniów ZSP oraz 11 procent gimnazjum.

Prezentacja wyników ankiety przeplatana była emocjonalnymi scenkami profilaktycznymi, przygotowanymi przez uczniów ZSP pod kierunkiem Joanny Nos-Siemiątkowskiej i Katarzyny Skiby.

Kulminacyjnym punktem Dnia Bezpiecznego Internetu było wręczenie nagród w konkursie “Shockvertising 2.0”, polegającego na kręceniu filmików, które mają wywołać szok, wzbudzić emocje i sprowokować do myślenia. Tematem filmów oczywiście były zagrożenia czyhające w sieci oraz konsekwencje nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu.

W kategorii gimnazjum wyróżnienie otrzymało dzieło Adama Potyki, a pierwszą nagrodę film Marka Koja. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie otrzymała praca Faustyny Kandory, Marcina Ochmana i Roberta Cichonia. Pierwszą nagrodę zdobył film stworzony przez Marka Pruskiego, Olivię Ziaja, Zuzannę Muchę, Radosława Nowaka i Grzegorza Jaunicha, który nosił tytuł “Dziś to jej ręka. Czyja będzie jutro?”.

Podziel się