Babski kurnik – odcinek 17 – Samouczek połowicy

Babski kurnik – odcinek 17 – Samouczek połowicy

Za oknem piękna pogoda, automatycznie odzyskałyśmy dobry nastrój, aby znowu działać aktywnie w ciągu całego dnia. Mimo, iż czeka was wiele zadań w ogrodzie i w domu, a aura nie zachęca do siedzenia przed komputerem, to chciałabym was zaprosić na krótką podróż w czasie i przestrzeni. Jedziecie ze mną?

I wylądowałyśmy w 1955 roku na amerykańskiej prowincji.

Dlaczego właśnie ten rok? To czas rządów republikanina Dwighta D. Eisenhowera, otwarcia pierwszej restauracji Mc’Donald przez Raya Kroca, debiutu Królika Bugsa na szklanych ekranach i odkrycia właściwej liczby chromosomów w organizmie.

Pewnie zastanawiacie się co wspólnego mają te fakty z babskim kurnikiem, otóż odpowiadam – nic, ale 13 maja 1955 roku w magazynie „Housekeepinig Monthly” pojawił się artykuł skierowany dla pań domu ze wskazówkami jak być dobrą żoną.

Artykuł, który panie w tych czasach prawdopodobnie czytały z zapartym tchem, dziś wywołuje śmiech żeńskiej części społeczeństwa. Jako, że nauka udowodniła, iż śmiech wpływa dobrze na nasze samopoczucie i rozładowuje napięcie, poprawia krwiobieg oraz przyspiesza bicie serca przekazuję wam „złote rady” w celach zdrowotnych i zapraszam do lektury.

PORADNIK JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ (The Good Wife’s Guide)

Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczora, tak by pyszna potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Mężczyzna jest głodny, kiedy wraca do domu i perspektywa dobrego posiłku (zwłaszcza jego ulubionego dania) to część niezbędnego ciepłego powitania.

Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i wyglądaj promiennie. Pamiętaj, że on właśnie wraca z pracy, gdzie napatrzył się na zmęczonych ludzi.

Bądź trochę bardziej radosna i trochę bardziej interesująca dla niego. Coś musi rozświetlić jego nudny dzień – to twój obowiązek.

Posprzątaj. Przed jego przyjściem ogarnij wzrokiem główną część mieszkania.

Pozbieraj podręczniki, zabawki, papiery itp. i odkurz stoły.

W czasie zimnych miesięcy powinnaś rozpalić ogień w kominku, by on mógł się zrelaksować. Twój mąż poczuje, że jest w raju, w świątyni odpoczynku i porządku, co tobie również polepszy samopoczucie. Przecież dbanie o jego komfort przyniesie ci ogromną satysfakcję.

Przygotuj dzieci. Przeznacz kilka minut, by umyć im ręce i buzie (jeśli są małe), uczesać włosy i, jeśli to konieczne, przebrać je. To małe skarby i on chce zobaczyć je w tej roli. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci, by były cicho.

Uciesz się, że go widzisz.

Powitaj go ciepłym uśmiechem i okaż szczerość w twoim pragnieniu ucieszenia go.

Wysłuchaj go. Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy – pamiętaj, jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje.

Spraw, by ten wieczór był tylko dla niego. Nigdy nie narzekaj, gdy wróci do domu późno lub wychodzi na kolację lub w inne miejsce bez ciebie. Spróbuj zrozumieć, że żyje w świecie napięć i stresu.

Twój cel: spróbuj sprawić, by dom był miejscem spokoju i porządku, gdzie twój mąż będzie mógł odświeżyć ciało i umysł.

Nie witaj go narzekaniem i problemami.

Spraw, by było mu wygodnie. Zaproponuj, by się oparł na wygodnym fotelu lub by położył się w sypialni. Przygotuj mu coś chłodnego lub ciepłego do picia.

Ułóż dla niego poduszki i zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Mów cichym, kojącym i miłym głosem.

Nie kwestionuj tego, co robi, nie podważaj jego sądów. Pamiętaj, to on jest panem domu i zawsze czyni swoją wolę sprawiedliwie i rozmyślnie. Nie masz prawa tego kwestionować.

Dobra żona zawsze zna swoje miejsce.

***

I co wy na to? W Stanach Zjednoczonych zmywarki mieli już w 1955 roku, ja swojej dorobiłam się dopiero rok temu.

Janka

goodwifeguide

Podziel się