Praca jest, ale głównie dla fachowców
W czwartek 20 marca w Zespole Szkół w Oleśnie odbyły się VII Powiatowe Targi Pracy i Edukacji w Oleśnie. To dobry czas na sprawdzenie sytuacji na oleskim rynku pracy.
Na targi warto było przyjść, bo prezentowały się szkoły z powiatu oleskiego, urzędy pracy i pracodawcy. Można było przebierać w ofertach pracy.
– Najwięcej ofert pracy mają do zaproponowania duże zakłady, takie jak Neapco w Praszce. Swoje oferty zgłaszają również inne zakłady, takie jak na przykład Nestro w Starym Oleśnie czy Gracja, która ma zakłady w Lublińcu i w Oleśnie – mówi Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. – Najbardziej pożądanymi zawodami obok opiekunki osób starszych są: ślusarz, krawiec, tapicer, szwacz i elektryk.
Jak widać praca jest, ale głównie dla fachowców. Problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy w powiecie oleskim mają osoby z wyższym wykształceniem.
– To problem szczególnie młodych, których sytuacja na naszym rynku pracy jest kiepska – ocenia dyrektor PUP Olesno. – Panuje moda na szkoły wyższe, a tymczasem potrzeba ludzi z fachem w ręku. Poza tym kierunki kończone przez absolwentów szkół wyższych nie pokrywają się z potrzebami rynku pracy. Problemem naszego rynku pracy jest mała rotacja pracowników. Ludzie szanują swoje stanowiska i rzadko z nich odchodzą, dlatego nie ma miejsca dla nowych pracowników.
Stopa bezrobocia powiatu oleskiego jest jedną z najniższych w województwie opolskim. W marcu 2014 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 2555 bezrobotnych, a rok wcześniej, czyli w marcu 2013 roku było 2780.
– Nie ukrywam, że stopę bezrobocia zaniża duża ilość osób pracujących za granicą – mówi Maciej Flank. – W powiecie oleskim zarobki, zwłaszcza dla początkujących, nie gwarantują życia na wysokim poziomie, dlatego nic dziwnego, że wiele osób szuka pracy za granicą. Pozytywne jest to, że część z nich wraca z fachem w ręku i zakłada własną działalność gospodarczą.
Według dyrektora urzędu pracy sytuacja na rynku pracy powinna się poprawić.
– Kiedy oleska strefa inwestycyjna będzie w pełni przygotowana, powinna przyciągnąć nowych inwestorów – mówi dyrektor urzędu pracy. – Liczę również na zwiększenie miejsc pracy w Praszce, gdzie prężnie działa kilka zakładów oraz w Gorzowie Śląskim, gdzie nowy zakład buduje Aludesign, który przenosi tam swoją siedzibę z Olesna.
Damian Pietruska
Ciekawe czemu “Aludesign” przenosi swoją siedzibę z Olesna. Przecież to miasto sprzyjające inwestycjom 🙂
Poniewaz za czasow burmistza Flaka, nie bylo terenow inwestycyjnych w Olesnie i burmistrz Gorzowa szybko zareagowal i zaprosil Aludesign do Gorzowa i sprzedal im dzialke.