Młodzi mechanicy zostali docenieni

Młodzi mechanicy zostali docenieni

Trzynastu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie wróciło z zagranicznych praktyk z bagażem wiedzy, wspomnień i doświadczenia.

Dziewięciu techników mechaników i czterech mechaników pojazdów samochodowych od drugiego do dwudziestego dziewiątego marca przebywało na praktykach w firmach serwisowych z branży samochodowej i maszynowej w miejscowości Voitsberg i regionie Styria w Austrii. Wyjazd odbył się w ramach projektu “Młody Europejczyk wszechstronnie wykształcony fachowiec”.

Uczniowie byli zakwaterowani w hotelu Amira w Voitsbergu, skąd codziennie dojeżdżali do firm, gdzie odbywali praktyki.

– Uczniowie mieli okazję poznać pracę w profesjonalnych firmach, nabyć nowe umiejętności zawodowe oraz zweryfikować wiedzę zawodową i umiejętność posługiwania się językiem niemieckim – mówi Joachim Rataj, Kierownik Szkolenia Praktycznego w ZSZ Olesno.

Uczniowie zgodnie podkreślają, że praktyki dały im mnóstwo wiedzy i doświadczenia praktycznego.

– Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają stanowiska i podejście do pracy w Austrii – mówią praktykanci. – Szczególnie pozytywnie zaskoczyło nas zaufanie, jakim obdarzyli nas w zakładach pracy. Tylko na początku mechanicy obserwowali naszą pracę, sprawdzali umiejętności i pomagali. Później naprawy wykonywaliśmy samodzielnie, nawet te bardziej skomplikowane. Jest wiele różnic w tej dziedzinie pomiędzy Polską, a Austrią. Są nowsze samochody, serwisy są lepiej wyposażone, a przede wszystkim przywiązuje się wielką wagę do utrzymania stanowiska pracy w czystości. 

Początkujący mechanicy zostali docenieni za swoje umiejętności. Jeden z właścicieli serwisu był pozytywnie zaskoczony, że młody mechanik potrafi spawać. Oleśnianie zostawili po sobie dobre wrażenie i wielu z nich zostało zaproszonych na kolejne praktyki.

W praktykach uczestniczyli: Fabian Jantos, Dariusz Matusek, Patryk Włóczyk, Sebastian Gajek, Mateusz Witek, Szymon Bednarz, Karol Wieczorek, Krzysztof Jurczok, Paweł Sas, Patryk Mikołajewski, Patryk Neumann, Kamil Mrugała i Szymon Książek. Opiekunem grupy był Zygfryd Lukosik.

Damian Pietruska

Podziel się