Szach i Mat powiedzieli Kowalscy

Szach i Mat powiedzieli Kowalscy

W sali Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu został rozegrany Majowy Turniej Szachowy. Zawody zdominowało rodzeństwo. W kategorii męskiej wygrał Andrzej Kowalski. Z kolei Anna Kowalska okazała się najlepsza w żeńskiej kategorii.

Turniej został rozegrany pierwszego i drugiego maja. Do szachowych zmagań zgłosiło się siedmioro zawodników i w ciągu tych dwóch dni każdy uczestnik zagrał sześć partii. Nad wszystkim czuwał Henryk Oliwa, instruktor gry w szachy.

– Niestety młodzież nie garnie się do gry w szachy. Szkoda, gdyż jest gra wymagająca myślenia i pomaga w prawidłowym rozwoju dzieci – opowiada Henryk Oliwa. – Teraz młodzież woli komputer. Kiedyś prowadziłem sekcję szachów dla dzieci, lecz teraz z braku chętnych zajęcia odbywają się jedynie w gronie starszych osób.

Andrzej Kowalski, wygrywając pięć partii, zajął pierwsze miejsce. Nie zdołał pokonać jedynie siostry i w bezpośrednim spotkaniu zremisowali.

– Cieszy mnie wygrana, gdyż poziom turnieju był wysoki – relacjonuje Andrzej Kowalski. – Wszyscy zagraliśmy na swoich maksymalnych możliwościach. Mam swoją taktykę, której nikomu nie zdradzam i to ona mi pomaga w wygrywaniu. Przygodę z szachami rozpocząłem dzięki dziadkowi, który mnie nauczył tej gry.

Anna Kowalska miała łatwiejsze zadanie od brata, bowiem o pierwsze miejsce walczyły jedynie dwie panie.

– Wszystkich podstaw gry w szachy nauczyła mnie babcia – mówi Anna Kowalska – Z bratem często gramy między sobą i nawzajem się szkolimy. Raz on jest lepsze, raz ja. Jestem zaskoczona pierwszym miejscem i cieszę się, że udało mi się zwyciężyć.

Klasyfikacja końcowa:

Kategoria męska:

1. Andrzej Kowalski

DSCN5824

2. Zbigniew  Hamryszak

DSCN5819

3. Edward Kowalik

4. Henry Oliwa

5. Jacek Cytera

Kategoria żeńska:

1. Anna Kowalska

DSCN5817

2. Teresa Kocorek

DSCN5815

Podziel się