W Kocurach wielkie święto

W Kocurach wielkie święto

Jeszcze 10 lat temu mieszkańcy Kocur i Malichowa spotykali się w zwykłym pokoju w domu, teraz wybudowano dla nich przestronne Centrum Aktywności Wiejskiej. Jakby tego było mało z okazji dnia św. Floriana oddano do użytku strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kocurach.

W sobotę 3 maja mieszkańcy Kocur oraz Malichowa mieli okazję do świętowania. Świętować było co, bowiem oficjalnego otwarcia doczekało się Centrum Aktywności Wiejskiej oraz Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej Malichów – Kocury.

Z inicjatywą budowy Centrum Aktywności Wiejskiej wyszli wszyscy mieszkańcy na czele oczywiście z panią sołtys Dorotą Maleska – opowiada burmistrz Róża Koźlik. – Inwestycja wyniosła w przybliżeniu 600 tys. złotych, ponad połowę tej sumy dała Unia Europejska. Resztę dołożyła gmina Dobrodzień.

Inwestycja była możliwa dzięki pozyskaniu środków unijnych z projektu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W tym okresie Dobrodzień, jako gmina, pozyskała ponad 16 mln złotych dotacji. Bez tych funduszy tego budynku, jak i wiele innych po prostu by nie było. Przykład tej inwestycji pokazuje jak ważne było wstąpienie Polski w skrzydła Unii Europejskiej. Otwarcie budynku splata się z 10-leciem wstąpienia Polski w szeregi Unii Europejskiej.

DSCN5835

DSCN5836

Uroczystości rozpoczęły się mszą prowadzoną przez księdza proboszcza Henryka Malornego, który na koniec poświecił figurkę św. Floriana jak i cały budynek. Tuż po tym nastąpiło oficjalne otwarcie.

Centrum Aktywności Wiejskiej będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom Kocur i Malichowa, ale bardzo chętnie przyjmiemy osoby z szerszego grona – mówi sołtys Dorota Maleska. – Budynkiem będzie się zajmować Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów “Brzozowa Dolina” oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Nie możemy spocząć na laurach. Centrum musi żyć, więc przed nami jeszcze wiele pracy. Jestem jednak dobrej myśli, mamy mnóstwo pomysłów.

To, że Centrum “będzie żyć” można być pewnym. Sołtys Kocur i Malichowa jest bardzo energiczna i ciągle brnie do przodu.

DSCN5844

– Pani Dorota jest bardzo sympatyczną osobą, dążącą do celu. Jak powiedział ksiądz proboszcz na kazaniu: Jak się ją drzwiami wyrzuci, to wejdzie oknem. Jak się ją oknem nie wpuści, to wejdzie przez dziurkę od klucza – śmieje się burmistrz. – To są oczywiście jej pozytywne cechy, dzięki którym możemy podziwiać teraz piękny budynek.

Otwarciu nowej strażnicy towarzyszyło wiele jednostek strażackich. Uroczystości uświetnił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie Wojciech Wiecha. Pojawiły się również delegacje z OSP: Dobrodzień, Kadłub Wolny, Zębowice, Bzinica Stara, Szemrowice, Klekotna, Rzędowice i Główczyce. OSP Malichów – Kocury działa zaledwie od 2009 roku.

– Jesteśmy jednostką nastawioną bardziej na pomoc przy rożnych interwencjach takie jak pożary, czy podtopienia – mówi Marek Miler, prezes OSP Malichów – Kocury – W gminie mamy już trzy jednostki w Krajowym Rejestrze Ratowniczo-Gaśniczym.

DSCN5828

Na koniec zaprezentowano dwa pokazy slajdów. Pierwszy prowadził dr Mariusz Sawicki z Uniwersytetu Opolskiego. Opowiadał o celach zrealizowanych oraz planach na przyszłość. Drugi prowadziła sołtys Dorota Maleska, która w krótkiej prezentacji opowiedziała o wydarzeniach na przełomie ostatnich dziesięciu lat.

Michał Krzyminski

Podziel się