Praktyczna lekcja pierwszej pomocy

Praktyczna lekcja pierwszej pomocy

W środę 14 maja w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie zorganizowano XXII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz I Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża dla Szkół Gimnazjalnych.

Po raz pierwszy z konkursem zmierzyli się uczniowie szkół gimnazjalnych. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Oleśnie zajęło pierwsze miejsce a Publiczne Gimnazjum w Praszce drugie miejsce.

Większa rywalizacja odbyła się wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z której zwycięsko wyszli reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie przed kolejno: Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu i I Liceum Ogólnokształcącym w Praszce.

– Uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami – mówi Dawid Drożdż, sędzia główny mistrzostw. – Z roku na rok widzimy, że poziom się podnosi. Ten rok jest szczególny, bowiem oprócz mistrzostw szkół ponadgimnazjalnych, po raz pierwszy zorganizowaliśmy analogiczne mistrzostwa dla szkół gimnazjalnych. Okazało, się że gimnazjaliści mają porównywalne, a czasami nawet lepsze wyniki od starszych kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Uczniowie mieli różne zadania do wykonania.

– Mistrzostwa pierwszej pomocy obejmowały pięć stacji, cztery polegały na praktycznym udzielaniu pierwszej pomocy w zaimprowizowanej sytuacji, gdzie była jedną bądź kilka osób poszkodowanych, a piąta na rozwiązaniu testu wiedzy o pierwszej pomocy – mówi Dawid Drożdż. – Trzeba było udzielić między innymi pomocy osobie, która grała w piłkę i którą zaatakował pies, osobie, która spadła z balustrady czy osobie, która straciła przytomność.

Najlepsze zespoły w powiecie będą walczyć w etapie okręgowym (wojewódzkim), z którego najlepsi pojadą na mistrzostwa Polski, które odbędą się w Łodzi. Zwycięzcy krajowego etapu wystąpią na mistrzostwach Europy.

Nie wyniki jednak są w tej rywalizacji najważniejsze.

– Warto organizować takie mistrzostwa, bowiem wiedza o pierwszej pomocy, którą zdobywamy jest bardzo ważna, jednak, kiedy zdarzy się jakiś wypadek, nikt nas nie będzie pytał czy potrafimy wymienić rodzaje krwotoków albo czy znamy stopnie oparzeń, ale będzie od nas oczekiwał konkretnego postępowania – mówi sędzia główny mistrzostw. – Jeżeli tego się nie ćwiczy w praktycznych sytuacjach, to wiedza może okazać się ulotna. Najlepiej w taki właśnie sposób sprawdzać nasze umiejętności.

Głównym organizatorem mistrzostw był Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, przy współudziale Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Dzielnymi pozorantami byli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Oleśnie.

 

Podziel się