Zwrócić uwagę na potrzeby niepełnosprawnych

Zwrócić uwagę na potrzeby niepełnosprawnych

W czwartek 22 maja na Solnym Rynku w Oleśnie odbyła się impreza integracyjna oraz pokaz ratownictwa służb mundurowych, których organizatorem był Polski Związek Niewidomych, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Ochotnicze Hufce Pracy w Oleśnie. Na spotkaniu zaprezentowali się olescy strażacy, policjanci oraz strażnicy miejscy, którzy opowiadali o swojej pracy, pokazywali sprzęt oraz uczyli udzielania pierwszej pomocy.

– Zorganizowaliśmy tę imprezę z kilku powodów – mówi Adrian Dragon, prezes koła Polskiego Związku Niewidomych w Oleśnie. – Chcieliśmy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, czyli żeby faktycznie w trudnej sytuacji pomóc, a nie zaszkodzić. Chcieliśmy również po prostu zwrócić na siebie uwagę – pokazać, że my też żyjemy w tym mieście i mamy swoje potrzeby. 

Według Adriana Dragona Olesno jest słabo przygotowane dla osób niewidomych, niedowidzących oraz niepełnosprawnych.

– Służby ratownicze bardzo chętnie z nami współpracują i służą pomocą, ale miasto nie jest przygotowane architektonicznie dla niewidomych oraz niepełnosprawnych – ocenia Adrian Dragon. – Brakuje żółtych linii przed miejscami niebezpiecznymi, jak przejścia dla pieszych czy przed torami kolejowymi. Żółty kolor mocno działa na siatkówkę oka i jest widoczny nawet dla osób słabo widzących. Kolejnym problemem zarówno dla nas, jak i dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są zbyt wysokie krawężniki oraz strome schody. Apelujemy, aby przystosować miasto również dla nas.

Adrian Dragon zaprasza do siedziby koła Polskiego Związku Niewidomych do Domu Harcerza, przy ulicy Krasickiego 22 w Oleśnie.

– Zapraszamy wszystkich chętnych na rozmowę – mówi prezes. – Szczególnie chętnie przyjmiemy lub wymienimy się audiobookami.

Podziel się