Mercedes w Kolonii Łomnickiej

Mercedes w Kolonii Łomnickiej

W sobotę 31 maja Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna przekazał na ręce Mariana Maleski, prezesa OSP Kolonia Łomnicka i naczelnika Henryka Ważnego kluczyki oraz dokumentację do wozu strażackiego Mercedes L 608D GLBA1/1200.

Chociaż pierwsze wzmianki o straży pożarnej w Kolonii Łomnickiej sięgają czasów przedwojennych, to powstanie OSP Kolonia Łomnicka szacuje się na rok 1946. Powstała z inicjatywy Pawła Wieczorka, Piotra Kierata i kilku innych mieszkańców wsi. Przez te wszystkie lata, niemal cała wieś była związana ze strażą, działając na jej rzecz i niosąc pomoc potrzebującym.  Od 31 maja 2014 roku OSP Kolonia Łomnicka może cieszyć się nowym wozem strażackim.

– Z pozyskaniem samochodu nie mieliśmy większych problemów – mówi Marian Maleska, prezes OSP Kolonia Łomnicka. – Wypatrzyłem go w komisie i szybko zacząłem działać. Burmistrz przyjął nasz wniosek i wspomógł finansowo. Resztę pieniędzy dołożyliśmy z Funduszu Sołeckiego i wkładu własnego OSP. Samochód ma przejechane zaledwie 4 700 km. Obyśmy nie musieli zwiększać przebiegu.

DSCN6932

Na stanie jednostki jest jeszcze poprzedni wóz. Wysłużony Mercedes stoi teraz w garażu na jednym z podwórek.

– Jeszcze nie wiemy co zrobimy z zasłużonym Mercedesem – mówi Henryk Ważny, naczelnik OSP Kolonia Łomnicka – Dostaliśmy go na stan i na pewno znajdzie jakieś zastosowanie. Cieszy mnie, że uroczystość tak sprawnie poszła. Wiele pracy włożyliśmy w jej przygotowanie.

DSCN6895

Na uroczystości pojawiło się również wielu gości.

– Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Kolonia Łomnicka jest zawsze w gotowości – podkreśla Wojciech Wiecha, komendant powiatowy. – Nowy samochód pożarniczy na pewno podwyższy standardy w niesieniu pomocy.

OSP Kolonia Łomnicka, dzięki bezinteresownej pracy ludzi, doczekała się wielu remontów. Strażnica dziś prezentuje się bardzo estetycznie. Wszyscy Ci, którzy nie szczędzili pracy, zasługują na podziękowania. Uroczystość przekazania wozu była okazją do odznaczenia zasłużonych dla OSP odznakami i medalami.

Brązowym medalem zostali odznaczeni: Brygida Ważny, Dorota Maleska, Kamil Kus, Jan Suda.

Medal “Wzorowy Strażak” otrzymali: Monika Ważny, Tomasz Liguda, Rafał Bieniek.

Odznaczeni za wysługę lat:

Wysługa 55 lat: Wiktor Tomys,

Wysługa 50 lat: Antoni Broll,

Wysługa 45 lat: Jerzy Mrugalla, Henryk Kandziora,

Wysługa 35 lat: Piotr Wolny,

Wysługa 30 lat: Marian Maleska, Andrzej Pluta, Andrzej Kandziora,

Wysługa 25 lat: Piotr Nikiel,

Wysługa 20 lat: Ryszard Stanitzok,

Wysługa 15 lat: Henryk Ważny,

Wysługa 10 lat: Antoni Maleska, Jan Suda,

Wysługa 5 lat: Jan Liguda, Kamil Kus, Adam Pluta, Monika Ważny, Tomasz Liguda, Rafał Bieniek, Mateusz Ochman.

Odznaki “Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”:

Złote odznaki dostali: Dawid Wolny, Julia Duda, Sebastian Klima, Joanna Liguda, Daniel Plimer, Sabina Stanitzok, Ewelina Wolny, Denis Maleska, Sebastian Wolny.

Srebrne odznaki dostali: Dominika Liguda, Daria Plimer, Florian Mrugalla, Kamil Nikiel, Leszek Uniatowski, Adrian Klima, Roksana Klima, Marcelina Mrugalla.

Brązową odznakę dostała: Sandra Klima.

Po uroczystości wszystkich zaproszono do zabawy. Strażacy i nie tylko bawili się w rytm muzyki puszczanej przez zespół “Spektrum”.

M.K.

Podziel się