40 lat Szkoły Podstawowej w Wachowie

40 lat Szkoły Podstawowej w Wachowie

40-lecie Szkoły Podstawowej w Wachowie przypadające na 22 czerwca 2014 roku pokrywało się z 25-leciem sołectwa Doroty Szewczyk. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

Szkoła Podstawowa w Wachowie jest jedną z niewielu już działających szkół w tym regionie. Placówki w Wachowicach, Leśnej, Kolonii Łomnickiej czy w Wysokiej były stopniowo zamykane, a dzieci są kierowane do szkół w Olesnie czy wspomnianego Wachowa.

– Obecnie szkoła ma 51 uczniów i 11 pedagogów – mówi Ewa Płaziuk, obecna dyrektor. – Klasy są mało liczebne, co umożliwia łatwiejsze i skuteczniejsze przekazywanie wiedzy. W naszej szkole panuje miła i rodzinna atmosfera, co jest naszym atutem. Wprowadzamy innowacje, by szkoła zachęcała nowych uczniów do przybycia. Od wrześnie, oprócz niemieckiego i angielskiego, dzieci będą mogły uczyć się hiszpańskiego.

Uroczystości poprzedziła msza w kościele św. Wawrzyńca.

– Muszę potwierdzić słowa pani Dyrektor. Atmosfera jest bardzo rodzinna i chętnie tu przyjeżdżam, by prowadzić katechezy – opowiada ksiądz proboszcz Henryk Kontny. – Nie raz zdarzyło mi się uczyć dwa pokolenia w rodzinie. Cieszy mnie to, że absolwenci szkoły wysyłają tu swoje dzieci.

Na specjalnie przygotowanej scenie sołtys Dorota Szewczyk odebrała wiele gratulacji. 25-lecie sołectwa jest wielkim osiągnięciem.

DSCN9108

Następnie uczniowie w formie przedstawienia opowiedzieli historię szkoły. Pomysł przypadł do gustu licznej publiczności, którzy wsłuchiwali się w wypowiedzi dzieci.

A historia tak się pisała:

Maria Prukop, mieszkanka Wachowa, wspomina, iż pierwsza szkoła w Wachowie powstała już w 1750 roku. W roku 1818 wybudowano w Wachowie nową szkołę z drewna, a w jej miejsce w 1873 roku postawiono szkołę murowaną. Jest to budynek przy ulicy Długiej, obecnie opuszczony.

W 1948 roku dla potrzeb nauczania przerobioną starą leśniczówkę zwaną “Werownią” w placówkę, gdzie dzieci również mogły się uczyć. Z czasem oba budynki były coraz mniej funkcjonalne i podjęto decyzję o budowie nowej szkoły.

Społeczny Komitet Budowy Szkoły, powstały 10 czerwca 1969 na czele z ówczesnym dyrektorem Tadeuszem Barosem, Klemensem Łysym i Antonim Pradelą, sprawował pieczę nad budową budynku.

Prace przy budowie, które rozpoczęto w 1972 roku, odbywały się bardzo szybko i już 1 września 1974 roku odbyło się uroczyste otwarcie szkoły.

Szkoła pod koniec lat 90-tych miała być zamknięta, ale ostra wypowiedź Marii Prukop podczas wiejskiego zebrania uratowała szkołę przed likwidacją.

DSCN9087

Pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej został Tadeusz Baros (1974-1987).

– Podjęliśmy decyzję o budowie szkoły, gdyż ówczesne budynki wymagały ciągłych remontów – wspomina Tadeusz Baros. – Wszystkie prace wykonywano w czynie społecznym. Pieniądze potrzebne na budowę pochodziły głównie ze składek mieszkańców Leśnej, Wachowic i Wachowa. Mieszkańcy pomagali wszelaki sposób, gdy nie mogli dać pieniędzy, dostarczali materiały budowlane. Z budżetu gminy pochodziła tylko część pieniędzy. Bardzo miło wspominam tamten okres.

Później te funkcje pełnili: Zbigniew Męzik (1987-1995) , Monika Jabłonka (1995-2009), Beata Bogacz Woźniak (2009-2012) i od 1 września 2012 roku Ewa Płaziuk.

DSC_0310

Obecnie Szkoła Podstawowa w Wachowie jest zmodernizowana i odnosi sukcesy nawet w sporcie, co jest nie lada wyczynem, gdyż nie posiada sali gimnastycznej.

– Zdobyliśmy z dziewczynami mistrzostwo gminy Olesno w piłce nożnej, piłce ręcznej i tenisie stołowym – relacjonuje Tomasz Kaliciak, wuefista w Szkole Podstawowej – W powiecie byliśmy z dziewczynami drudzy. Są to nie lada sukcesy, gdyż mamy stosunkowo małą liczbę uczniów. Mało liczebne klasy dają mi jednak możliwość indywidualnego podejścia do uczniów, co jest teraz rzadkością.

“40 lat minęło jak jeden dzień”, życzymy kolejnych długich lat i kolejnych sposobności do świętowania!

M.K.

Podziel się