Wielka siatkówka w turnieju Dobrodzień Open

Wielka siatkówka w turnieju Dobrodzień Open

Turniej BEACH VOLLEY TOUR DOBRODZIEŃ OPEN 2014, który zorganizował Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu był strzałem w 10-tkę. Obecnie polska piłka plażowa przechodzi kryzys, więc “Dobrodzień Open”, jednogwiazdkowy turniej, to krok do odbudowy tej dyscypliny.

Kibice, gdyby przyszli, mogliby zobaczyć w akcji Marcina Nowaka, który na co dzień gra w Politechnice Warszawskiej, a w swoim CV ma grę w reprezentacji Polski. W turnieju występował z Rafałem Matusiakiem.

DSCN0052

Bartosz Janeczek, nowy atakujący Delecty Bydgoszcz również był w Dobrodzieniu. W parze z Adamem Ojrzyńskim niespodziewanie jednak szybko odpadł z turnieju. Niespodzianka tym większa, że była to para numer dwa turnieju, biorąc pod uwagę ranking PZPS.

Akcentem z naszego regionu był Dawid Ogórek, pochodzący z Wygiełdowa koło Praszki. W parze z Adrianem Sdebelem bronili mistrza “Dobrodzień Open” 2013.

DSCN0092

Przyjechało tu wiele znakomitych par siatkarskich i ciężko było wytypować faworytów – mówi Tomasz Sikora, główny organizator imprezy. – W tym samym czasie w Cieszynie odbywał się turniej dwugwiazdkowy, więc cieszy mnie mocna obsada turnieju. “Dobrodzień Open” to świetna promocja dla miasta. Martwi jedynie niska frekwencja kibiców, których praktycznie nie było, ale do tego już się przyzwyczailiśmy.

Nie po raz pierwszy duża impreza sportowa w Dobrodzieniu spotyka się małym zainteresowaniem kibiców. Turniej “Dobrodzień Open” organizowany jest na skalę całej Polski i przyjechało tu wiele znakomitych sportowców. Również rozgrywki koszykówki, czy piłki nożnej nie cieszą się popularnością. Pozostaje nadzieja, że z nowym sezonem to się zmieni, gdyż Dobrodzień również sportem stoi.

Piłka plażowa to bardzo efektowna dyscyplina, co potwierdził “Dobrodzień Open”. Przez cały czas trwania turnieju było wiele emocjonujących spotkań. Poziom turnieju był bardzo wysoki, a zarazem wyrównany. Para Lewicki/Kiernoz rozstawiona z numerem pierwszym odpadła już w ćwierćfinale, a byli stawiani w gronie faworytów.

Prawdziwe emocje i walka zaczęła się w półfinałach. Pierwszy z nich, czyli mecz między Ogórek/Sdebel, a Nowak/Matusiak był bardzo widowiskowy. Wspaniali siatkarze z obu stron pokazali kawał dobrej siatkówki. Lepsi okazali się ci pierwsi wygrywając 2:0 (21:17, 23:17).

DSCN0142

Drugi półfinał to pewna wygrana pary Baran/Baran, którzy nie mieli większych problemów z pokonaniem duetu Szewczyk/Tkaczyk 2:0 (23:21, 21:16).

DSCN0159

W meczu o trzecie miejsce wygrało doświadczenie. Nowak/Matusiak konsekwentnie grali w ataku, a były reprezentant Polski wie jak kończyć swoje ataki. Szewczyk/Tkaczyk na piasku jednak się nie położyli i walka toczyła się o każdy punkt. Wyrównany bój lepiej rozegrała pierwsza para, która w końcówce zachowywała więcej spokoju. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 (21:19, 21:19)

Spotkanie o pierwsze miejsce i o 1600 złotych zasługiwał na finał. Na przeciwko siebie stanęły dwa najlepsze duety turnieju. Para Baran/Baran w pierwszym secie, dzięki zabójczej końcówce i świetnej zagrywce nie dość, że odrobiła straty, to jeszcze wypunktowała parę Ogórek/Sdebel.

Podrażnieni obrońcy tytułu sprzed roku w drugim secie pokazali charakter i od samego początku narzucili swoje warunki gry. Przez cały turniej Dawid Ogórek, zawodnik Aluron Warta Zawiercie, popisywał się świetnymi obronami i również w drugim secie, dzięki jego obronom wypracowali sobie czteropunktową przewagę, którą utrzymali do końca.

Trzeci i decydujący set to ostrożna gra obu par. Stawka była ogromna i żadna drużyna nie chciała popełnić błędu. Przy stanie 8:8, dzięki skutecznym kontratakom, na cztery punkty odskoczyli Baran/Baran. Przeciwnicy jednak się nie poddali i szybko odrobili przewagę. Końcówkę lepiej rozegrali bracia i ostatecznie to oni cieszyli się z pierwszego miejsca w “Dobrodzień Open” 2014 po wygranej 2:1 (21:17,17:21, 15:13).

Imprezę trzeba zaliczyć do bardzo udanych, mieliśmy dwa dni siatkówki na najwyższym poziomie – komentuje Rafał Koprek, jeden z organizatorów turnieju – Była to druga edycja i widać wzrost zainteresowania turniejem wśród zawodników. Wcześniej rozgrywane były u nas Grand Prix Opolszczyzny, który teraz zastąpiliśmy bardziej prestiżowymi rozgrywkami “Dobrodzień Open”.

Turniej pod względem organizacyjnym był perfekcyjny, a zadbało o to szereg osób biorących udział w przygotowaniach.

Organizator – DOKiS – Tomasz Sikora

Zespół d/s organizacji: Łukasz Rejdak, Paweł Pielok, Rafał Koprek, Bernard Kopera, Adam Jeziorski.

Sędziowie pomocniczy: Honorata Twardokęs, Sandra Niemiec, Karolina Wojcik, Patrycja Hocwik

Nagrody zwycięzcom przyznawali zastępca burmistrza Dobrodzienia Marek Witek oraz Agnieszka Hurnik, dyrektor DOKiS

 M.K.

Podziel się