Nietypowy spacer po Dobrodzieniu

Nietypowy spacer po Dobrodzieniu

W sobotę 28 czerwca nietypową podróż w czasie po Dobrodzieniu zaprezentował Paweł Mrozek na autorskim spotkaniu w sali kameralnej w Dobrodzieńskim Domu Kultury. Nowa publikacja książki “Dobrodzień na pocztówce i fotografii 1884 -1944” to przeskok o ponad 100 lat wstecz w dzieje Dobrodzienia.

Podane daty nie są przypadkowe. Najstarsze zdjęcie opublikowane w książce pochodzi właśnie z 1884 roku i przedstawia założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rok 1944 również ma swoje odzwierciedlenie w historii Dobrodzienia. Położony po stronie niemieckiej Guttentag w 1945 roku znajduje się już w granicach Państwa Polskiego i od tego momentu piszę się nowa historia miasta stolarskiego.

Dobrodzień od 1945 roku będzie już inaczej się prezentować, zmieni się budownictwo i wiele innych czynników – mówi Paweł Mrozek, autor książki. – Jest to nowa rzeczywistość dla mieszkańców Dobrodzienia. Nie wykluczam kolejnej publikacji od roku 1944 roku, ale na dzień dzisiejszy nie ma konkretnych postanowień odnośnie następnej części.

Książka opisuje ciężki okres dla miasta Dobrodzień. 1 czerwca 1846 roku, w drugi dzień Zielonych Świątek, Dobrodzień zniknął z powierzchni Ziemi za sprawą wielkiego pożaru. Ocalały jedynie dwa budynki w Rynku, które były murowane. Cudem ocalał również drewniany kościół św. Walentego. W książce znajdziemy wiele zdjęć jak Dobrodzień powstawał ze zgliszczy i jak się rozbudowywał.

– Duża liczba zdjęć, która jest w książce to przede wszystkim zasługa członków Międzygminnego Stowarzyszenia Regionalnego Dobrodzień – Zębowice – tłumaczy Paweł Mrozek. – Ja sam nie jestem historykiem, tylko nauczycielem. Interesuje mnie zarówno treść jak i forma.

Książka “Dobrodzień na pocztówce i fotografii 1884-1944” jest dostępna bezpłatnie w Urzędzie Miasta Dobrodzień. Po wakacjach planowane jest udostępnienie jej w lokalnych bibliotekach.

Krótka recenzja: świetnie przedstawiona część historii miasta Dobrodzień, która ilością nagromadzonych zdjęć nie nudzi czytelnika lecz go zaciekawia. Zachowane proporcji treści do obrazów. OOL24.PL gorąco poleca.

Paweł Mrozek na swoim koncie ma już więcej publikacji. Między innymi: „Portrety wsi Ziemi Dobrodzieńskiej”.

Publikacje te zostały współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ich celem było zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego obszaru gminy Dobrodzień.

M.K.

Podziel się