Srebrne Róże Dobrodzieńskie rozdane

Srebrne Róże Dobrodzieńskie rozdane

W piątek 18 lipca, tuż po oficjalnym otwarciu Dni Dobrodzienia, zostały przyznane Srebrne Róże Dobrodzieńskie osobom, które mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości, samorządności, kultury i sportu, działalności społecznej, a także za całokształt działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.

Prestiżowe wyróżnienia są przyznawane przez Radę Miejską w Dobrodzieniu już od 2004 roku. Okazją do utworzenia takiego odznaczenia była 630 rocznica uzyskania praw miejskich przez miasto Dobrodzień. Jej celem jest docenienie osób, które przyczyniają się do rozwoju i rozsławienia lokalnego środowiska. Są to osoby, które swoją postawą dają przykład młodszemu pokoleniu i są kreowane na wzory do naśladowania.

W dziedzinie kultury laureatem Srebrnej Róży Dobrodzienia został Alfons Witek.

DSCN0737

Jest założycielem i dyrygentem orkiestry dętej w Szemrowicach, w której grał od wczesnej młodości. Członków swojej orkiestry sam uczy, prowadząc z nimi lekcje muzyki w Szemrowicach i Myślinie. Założył orkiestrę z myślą, by grać każdy repertuar i osiągnął swój cel. Wraz z muzykami zaprojektowali stroje i sami ustalają repertuar. Dzięki niemu orkiestra dęta w Szemrowicach stała się popularna i często uświetnia koncertami środowiskowe imprezy.

Udało mi się zachęcić młodzież do grania w orkiestrze z czego bardzo się cieszę – mówi Alfons Witek. – Jest nas trzydzieści osób, głównie młodych. Jeździmy raczej po lokalnych imprezach, lecz zdarzają się i dalsze wyjazdy. Wyróżnienie bardzo mnie cieszy, a zarazem bardzo zaskoczyło. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy.

Kandydaturę Alfonsa Witka zgłosiło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szemrowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podopieczni Alfonsa Witka odegrali mu uroczyste “sto lat”.

DSCN0729

W dziedzinie sportu laureatem Srebrnej Róży Dobrodzieńskiej został Oleg Pyrog (Dobrodzień).

DSCN0750

To trener, nauczyciel pływania i posiadacz jednego kółka olimpijskiego. Sekcja VEGA, której Oleg Pyrog jest trenerem, wymieniana jest w czołówce najlepszych klubów w Polsce i na terenie Opolszczyzny. Zawodnicy sekcji są reprezentantami kadry narodowej B. Dzięki jego staraniom od 2006 roku w klasach trzecich szkół podstawowych dzieci są objęte bezpłatnym programem nauki pływania.

– W Dobrodzieniu uczę już osiem lat – mówi Oleg Pyrog. – Miasto bardzo mi się podoba i szybko poczułem się jednym z mieszkańców. Nagrodą jestem zaskoczony, ale cieszy mnie, a zarazem motywuje do działania. Moi zawodnicy zrzeszeni w sekcji VEGA jeżdżą po całej Polsce i walczą w wielkich turniejach, jednak ciężko nakłonić młodych ludzi do pływania. Oczywiście mamy talenty i staramy się o dalszy ich rozwój.

Kandydaturę Olega Pyroga zgłosiło Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA.

W dziedzinie działalności społecznej laureatem został Rudolf Hyla (Szemrowice).

DSCN0754

Z zawodu rolnik, a z zamiłowania strażak. W latach 2004-2012 pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemrowicach. Jest aktywnym członkiem Międzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień – Zębowice. Pomysłodawca zawodów sikawek konnych na Górnym Śląsku. Propaguje historię śląskiego pożarnictwa. Przykładem jest odkrycie postaci “ojca śląskiego pożarnictwa” Johannesa Hellmanna. Działania Johannesa Hellmanna upamiętnia pamiątkowa tablica w remizie OSP Szemrowice.

– Odrestaurowanie drewnianej sikawki konnej, nieistniejącej już Ochotniczej Straży Pożarnej Ligoty Dobrodzieńskiej, zainspirowało mnie do organizacji Zawodów Sikawek Konnych na Górnym Śląsku – opowiada Rudolf Hyla. – Spodziewaliśmy się, że będą szybko się rozwijać i się nie myliliśmy. W tym roku mieliśmy już jedenastą edycję.

Kandydaturę Rudolfa Hyli zgłosiło Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień – Zębowice.

Bardzo mnie cieszy, że dwóch laureatów pochodzi z Szemrowic – mówi Joachim Wloczyk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Szemrowice – Zasługują na Srebrną Różę Dobrodzienia. Wszystkie działalności prowadzą społecznie nie pobierając żadnych wynagrodzeń. Brawa dla nich!

M.K.

Podziel się