2 300 000 euro dla jednostek ochotniczych straży pożarnych

2 300 000 euro dla jednostek ochotniczych straży pożarnych

Na spotkaniu informacyjnym w czwartek 31 lipca w Sowczycach Andrzej Buła, marszałek województwa, przedstawił planowany budżet na cele ochotniczych straży pożarnych oraz jak w jaki sposób można do nich dotrzeć.

– Bardzo mnie cieszy przybycie marszałka województwa – mówi Krzysztof  Baron, kandydat na burmistrza Olesna. – Był to miły gest z jego strony, gdyż jest bardzo zapracowany, a znalazł czas, by przyjechać do Sowczyc.

2 300 000 euro jest przeznaczone w regionalnym programie operacyjnym na potrzeby ochotniczych straży pożarnych. Są to pieniądze z funduszy europejskich lecz niezbędny będzie wkład własny, by korzystać ze środków unijnych.

– Państwowa Straż Pożarna korzysta z krajowych funduszy, natomiast na cele ochotniczych jednostek negocjujemy pieniądze z Unią Europejską – mówi Andrzej Buła, marszałek wojewódzki. – Na początek mamy 2 miliony 300 tysięcy euro w ramach budżetu regionalnego. Teraz trzeba określić kryteria na co mamy te pieniądze wydać.

Marszałek Województwa zapewnił, że kryteria będą uzgadniane ze strażakami ochotniczych straży pożarnych. Główne cele to zakup środków transportu, sprzętu do przeprowadzania akcji ratowniczych oraz specjalistycznego sprzętu do usuwania skutków katastrof.

Jest to jedyny sposób, żeby dowiedzieć się czego potrzebują strażacy, a  pieniądze będą odpowiednio wydane. Podane kryteria są bardzo ogólne i musimy w rozmowach uściślić je – mówi marszałek. – W październiku zaplanowane są negocjacje z Komisją Europejska odnośnie przeznaczenia tych pieniędzy. Myślę, że wnioski będzie można składać na początku przyszłego roku.

M.K.

Podziel się