Wypadek masowy w Oleśnie (ćwiczenia)

Wypadek masowy w Oleśnie (ćwiczenia)

W środę 8 października na placu obok kościoła św. Anny w Oleśnie odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych. Sytuacja nie była łatwa, bowiem zaimprowizowano wypadek masowy z udziałem wielu ofiar.

Zanim jednak do niego doszło, zaimprowizowana została inna sytuacja. Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP zorganizowali ognisko integracyjne na polanie koło Kościoła Św. Anny. Niestety w trakcie spotkania niektórzy uczestnicy postanowili „poprawić” sobie nastrój poprzez spożycie alkoholu. Uczestniczka tej imprezy w trakcie wspólnej zabawy zauważa, iż zginał jej portfel z pieniędzmi.

Natychmiast zgłasza całą sprawę na policję. W niedługim czasie pojawia się patrol policji, który legitymuje wszystkich uczestników i spisuje zeznania poszkodowanej.

Dziewczyna zeznaje, że w okolicach ogniska kręciło się również dwóch młodych chłopaków. Policjanci odnajdują ich i przesłuchują. W tym momencie jeden z nich rzuca się na funkcjonariusza policji, a drugi ucieka. Funkcjonariusze obezwładniają napastnika następnie odprowadzają go do samochodu i wzywają przewodnika z psem tropiącym, aby odszukać drugiego chłopaka.

W trakcie całej akcji część uczestników zabawy opuszcza ognisko. Rozbawione towarzystwo próbuje zatrzymać jeden z uczestników ogniska tłumacząc im, iż są pod wpływem alkoholu i lepiej aby nie wybierali się nigdzie. Uczestnicy lekceważąc zdanie kolegi zmierzają w kierunku samochodu i odjeżdżają.

W niedługim czasie później dyspozytor PSP w Oleśnie zostaje poinformowany o wypadku drogowym, do którego doszło w Oleśnie na drodze wojewódzkiej nr 487 Olesno- Praszka, na wysokości kościoła Św. Anny.

Samochód osobowy, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli z dużą prędkością, z niewiadomych przyczyn zjeżdża na przeciwległy pas drogi i czołowo zderza się z drugim samochodem jadącym z naprzeciwka. W wyniku tego zdarzenia samochód przewraca się na prawy bok.

Na miejsce jako pierwsi zjawiają się funkcjonariusze policji z wydziału ruchu drogowego.

W wypadku uczestniczyło w sumie jedenaście osób. Funkcjonariusze Policji natychmiast informują PSP oraz pogotowie. Po ich przyjeździe dochodzi do czynności rozpoznawczych i wstępnej segregacji medycznej, a następnie do akcji ratunkowej, w której liczy się każda minuta, która może zawyżyć o życiu poszkodowanych.

Organizatorami akcji byli: Młodzieżowe Centrum Kariery w Oleśnie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Oleśnie, Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Oleśnie, Falck Medycyna Sp. z o. o w Oleśnie, Barbara Falarz, ratownik medyczny.

Podziel się