Perły Powiatu Oleskiego 2014

Perły Powiatu Oleskiego 2014

W czwartek 23 października w hali oleskiego Zespołu Szkół podczas VI Forum Ekonomicznego Kooperacja 2014 połączonego z Wystawą Dobrej Żywności „Oleski Koszyk” wręczone zostały „Perły Powiatu Oleskiego”.

Perły Powiatu Oleskiego wręczane są za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości i promocję powiatu oleskiego. Przedstawiamy tegorocznych nagrodzonych.

Czarna Perła Powiatu Oleskiego

IMG_0530

Krzysztof Kasprzyk

Urodził się pół wieku temu w Oleśnie, jako trzecie dziecko w rodzinie Anny i Huberta Kasprzyk. Całe życie jest związany z Olesnem. Tutaj spędził dzieciństwo, chodził do szkoły podstawowej, a później do oleskiego Liceum Ogólnokształcącego, które – jak powiedział – udało mu się zakończyć pozytywnie i z maturą.

Dnia 24 grudnia 1982 roku, mając 19 lat, otrzymał od Urzędu Miasta i Gminy w Oleśnie pierwsze pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

W 1990 roku założył spółkę cywilną pod nazwą MULTI-HEKK, która wówczas zajmowała się montażem sprzętu RTV i sprzedażą prowadzoną na terenie całego kraju. Następnie w roku 1992 zakupem cegielni Boroszów, rozpoczął się związek firmy z budownictwem, który trwa do dzisiaj.

Za lata 2000-2010 firma MULTI-HEKK została wyróżniona w konkursie CIJ Awards, w którym to przyznano jej 6 miejsce w kategorii deweloperzy wschodniej i środkowej Europy, a statystyki jasno mówiły, że firma MULTI-HEKK wybudowała w tym okresie co dziewiętnaste mieszkanie w Polsce.

W tym czasie firma MULTI-HEKK zatrudniała 200 osób, głównie z powiatu oleskiego.

W 1995 roku Krzysztof Kasprzyk zaangażował się wspólnie ze swoimi partnerami biznesowymi we współtworzenie gospodarstwa rolno-hodowlanego z siedzibą w Jamach. W roku 2013 Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wyróżniła gospodarstwo przyznaniem I miejsca w województwie opolskim za wydajność w produkcji mleka.

 Równoległe z pozostałą działalnością biznesową rozwijana była działalność hotelowa. Do chwili obecnej jest to sieć, do której należy 8 hoteli od morza, aż po Tatry. Właśnie został oddany do użytku pierwszy w Opolu hotel 4-gwiazdkowy.

– Nie ma patentu na dobry biznes – mówi Krzysztof Kasprzyk. – Każdy musi być zadowolony ze swojej pracy, musi mieć czas na wypoczynek. Cieszę się, kiedy moi współpracownicy jadą na urlop, a nie biorą urlop po to, żeby odmalować sobie okna czy ściany. Młodemu przedsiębiorcy mogę doradzić, aby wziął się do pracy, szeroko się rozglądał i podglądał innych. Na świecie żyje siedem miliardów ludzie, nie ma więc możliwości, żeby każdy wymyślił coś nowego.

Modernizacja Roku

IMG_0505

 Wamet.com. Sp. z o.o. – Andrzej Wiendlocha

(za budynek galerii handlowej „Stare kino” w Oleśnie)

Wamet.com jest nowoczesną firmą o dużej dynamice rozwoju i innowacyjnej strategii działania. Od początku specjalizuje się w zaopatrzeniu przemysłu w elementy przenoszenia napędu na potrzeby produkcji, remontów i utrzymania ruchu.

W roku 2013 firma Wamet.com. oddała do użytku odbudowany na bazie kina “Znicz” przy ulicy Wielkie Przedmieście w Oleśnie, nowy, trzykondygnacyjny budynek przeznaczony na działalność handlowo-usługową. Poza walorami funkcjonalnymi jest ciekawym elementem architektonicznym. Zmienił w sposób zasadniczy charakter tej części zabudowy i upiększył miasto.

– Cztery lata temu, kiedy stanąłem pod kinem, sam siebie zapytałem, po co mi to jest – mówi Andrzej Wiendlocha. – Dzisiaj już wiem. Nie słyszę zbyt dużo krytyki, a jeżeli się nie mówi źle, to znaczy, że jest dobrze. Wkrótce do “Starego Kina” wprowadzi się kilka nowych firm, chciałbym bowiem, żeby ten budynek “ożył” i spełniał swoje zadanie.

***

Pozostali nominowanymi w tej kategorii:

– Przedsiębiorstwo Handlowe MODEO – Krzysztof Matusiak, Helena Matusiak (Przebudowa budynku w Oleśnie, ul. Pieloka 7A,

– Firma muzyczna MAGNUM – Andrzej Dandyk – (Budynek dyskoteki w Wachowie),

– Matusek AUTO Service – Adrian Matusek – (Zakład Mechaniki Samochodowej Matusek Auto Service),

– ALUDESIGN Sp. z o.o. – (Budynek z halą produkcyjną w Gorzowie Śląskim).

Innowacyjny produkt roku

IMG_0515

Skorupa Energy Technic z Dobrodzienia

(za wdrożenie na polski rynek innowacyjnego źródła dla pomp ciepła – systemu SolarEis)

Od 2o12 roku firma Skorupa Energy Technic zajmuje się wdrażaniem na polski rynek Systemu SolarEis, czyli ogrzewanie lodem. Jako pierwsza w Polsce prezentowała ten innowacyjny system na Targach RENEXPO`12 w Warszawie oraz POLEKO`12 w Poznaniu. Instalacja tego typu, jako jedyna w kraju, sprawdza się w siedzibie Skorupa Energy Technic w Dobrodzieniu.

Firma nawiązała współpracę z Politechniką Opolską oraz Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki w branży ekoenergetycznej. Jej efektem jest właśnie System SolarEis, będący absolutnie nowatorskim rozwiązaniem dolnego źródła dla pomp ciepła w pełni opartym na odnawialnych źródłach energii.

Wykorzystuje się je do ogrzewania zimą jak i chłodzenia latem w najbardziej ekonomiczny sposób. Jest to doskonała alternatywa dla odwiertów geotermalnych i kolektorów poziomych.

W porównaniu z innymi systemami grzewczymi, system SolarEis przekonuje efektywnością, niezawodnością i niskimi kosztami eksploatacji. Jest przyjazny dla środowiska.

– Wykorzystujemy pięć odnawialnych źródeł energii – słońce, powietrze, wodę, glebę otaczająca nasze zbiorniki oraz innowacyjną przemianę fazową, czyli lód – mówi Damian Skorupa. – Promujemy się ogrzewaniem lodem, ponieważ wykorzystanie technologii przemiany fazowej  było ciekawym częścią całego produktu. Rynek polski w tej dziedzinie jest początkujący. Pierwszy projekt zrealizowaliśmy w Dobrodzieniu, drugi będzie realizowany w Poznaniu, a trzeci w 2015 roku w Zgierzu. 

***

Pozostali nominowanymi w tej kategorii:

– Zakład Stolarski Damian Świtała (gotyckie trony),

– GŁADYSZ agro – Edward Gładysz Handlowo-Usługowe Przedsiębiorstwo Przetwórcze (pikantne ogórki kanapkowe z Bobrowy).

Menedżer roku

IMG_0523

Bogdan Pszenica

właściciel firmy „Narzędziownia” w Strojcu

Nieprzeciętne zdolności organizacyjne Bogdana Pszenicy (umiejętność realizacji śmiałych planów, wiara w możliwości swoje i pracowników) pozwoliły “Narzędziowni” ze Strojca stać się wiodącą firmą w zakresie produkcji precyzyjnych rdzeni z chłodzeniem.

Dzięki wypracowanej własnej technologii “Narzędziownia” zajęła część europejskiego rynku opanowanego do tej pory przez koncerny japońskie. Potwierdzeniem jakości produkcji firmy jest piąte miejsce w międzynarodowym konkursie Machining Expert 2013 organizowanym przez uniwersytet w Hannoverze oraz nagroda Opolska Marka przyznana w tym samym roku przez marszałka województwa opolskiego.

Bogdan Pszenica docenia umiejętności swoich pracowników, ale w sposób szczególny otacza opieką młodych, uczących się zawodu. Współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Praszce, realizując nowoczesny system kształcenia dualnego. Uczniowie odbywają praktykę na terenie jego zakładu. Najlepsi z nich mają zapewnione zatrudnienie.

Bogdan Pszenica był motorem wszystkich działań, które zapewniły “Narzędziowni” wysoką pozycję na mapie gospodarczej powiatu, województwa, Polski i Europy. Oprócz pracowników zawsze wspierała go najbliższa rodzina, żona Ewa i syn Mateusz.

***

Pozostali nominowanymi w tej kategorii:

– Małgorzata i Ryszar Macheta (Restauracja „Kmicic” w Praszce),

– Ewa Chęcińska-Dandyk (Kancelaria Finansowo Księgowa EXPERT” w Oleśnie)

– Radosław Gliński – Firma Nestro w Starym Oleśnie.

Podziel się