Inkubator Przedsiębiorczości “ProStartUp” już otwarty

Inkubator Przedsiębiorczości “ProStartUp” już otwarty

W piątek 5 grudnia dokonano oficjalnego otwarcia Inkubatora Przedsiębiorczości “ProStartUp” w Oleśnie przy ulicy Dworcowej 10a.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali (na zdjęciu od lewej): proboszcz parafii oleskiej ks. Walter Lenart, Stanisław Belka, wicestarosta oleski, Andrzej Wiendlocha, właściciel firmy Wamet.com Sp. z o.o, – inwestor projektu, Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

– Inkubatory przedsiębiorczości są bardzo ważnym miejscem dla jednostek samorządowych – mówi Stanisław Belka. – Inkubator stwarza nowe miejsce pracy i nowe możliwości, szczególnie dla ludzi młodych, a jak widać pomysłów i determinacji im nie brakuje. Mam nadzieję, że to otwarcie będzie przyczynkiem do zatrzymania młodych u nas. Teraz nie będą musieli wyjeżdżać za granicę, tylko tutaj będą mogli rozwijać swoje pasje i prowadzić własny biznes.

Burmistrz Olesna nie ukrywał zadowolenia z faktu otwarcia inkubatora.

– Andrzej Wiendlocha to człowiek, który upiększa wizualnie nasze miasto – mówi Sylwester Lewicki. – Najpierw niemal z ruiny stworzył galerię handlową “Nowe Stare Kino”, a teraz w środku miasta otwieramy piękny inkubator przedsiębiorczości, z którego będą mogły korzystać rozpoczynające działalność firmy. Życzę, aby budynek szybko zapełnił się firmami, które zaczną prosperować na oleskim rynku, a Andrzej Wiendlocha, jako przedsiębiorca tryskał kolejnymi pomysłami.

Inkubator Przedsiębiorczości “ProStartUp” powstał w oszałamiającym tempie. W październiku 2012 roku został napisany projekt, rok później rozpoczęła się budowa, która została zakończona w czerwcu 2014 roku.

– Do budowy inkubatora namówił mnie Piotr Antkowiak, który powiedział, że jest możliwość pozyskania pieniędzy na taką inwestycję – mówi Andrzej Wiendlocha. – Napisaliśmy projekt, kupiliśmy działkę i budowa ruszyła. W inkubatorze miejsce powinno znaleźć dziesięć nowych firm i cztery, które już w tej chwili funkcjonują.

Inkubator Przedsiębiorczości “ProStartUp” w 70% został sfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 “Inwestujemy w Twoją przyszłość”.

Budynek ma niespełna 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz lokali pod działalność biznesową, znajdują się tam obszerna sala konferencyjna i sala szkoleniowa.

W dniu otwarcia inkubatora czuć było zapach biznesu. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem ciekawe wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu “Moja Firma”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie wygłosili Radosław Gliński, dyrektor firmy Nestro w Starym Oleśnie pod nazwą “Ekoinnowacje szansą na pracę dla młodych” oraz Andrzej Wiendlocha, który opowiedział czym kierować się przy rozpoczynaniu przygody ze Startup-em i o różnych drogach do biznesu.

Wykład na temat programu “Pierwszy biznes – wsparcie w starcie II” o preferencyjnych pożyczkach na podjęcie działalności gospodarczej wygłosił Bank Gospodarstwa Krajowego, a Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie opowiedział o aktualnej sytuacji na rynku pracy w powiecie oleskim.

Otwarcie inkubatora było również dobrą okazją do wręczenia nominacji do nagrody Perła Powiatu Oleskiego dla Ewy Chęcińskiej-Dandyk (przedstawiciele firmy nie mogli być obecni na oficjalnej uroczystości) w dwóch kategoriach: Modernizacja Roku – za budynek dyskoteki w Wachowie i Menedżer Roku – w Kancelarii Finansowo Księgowej EXPERT” w Oleśnie.

Podajemy również laureatów konkursu “Moja Firma” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Oleśnie:

1 miejsce – Victoria Pawlik (ZSZ Olesno)

2 miejsce – Patrycja Macioł (ZSEiO Olesno)

3 miejsce – Justyna Książek (ZSZ Olesno)

Wyrożnienia:

Michalina Dybińska (ZSEiO Olesno)

Dominika Prochota (ZSZ Olesno)

Ksenia Małyska (ZSZ Olesno)

Sandra Łątka (ZSZ Olesno)

Milan Krawczyk (ZSEiO Olesno)

Nagrodę specjalną od Inkubatora Przedsiębiorczości Pana Andrzeja Wiendlochy
otrzymała Daria Płonka (ZSEiO Olesno)

Damian Pietruska

Podziel się