Sukces Ramzes Jazz Group na XXIII Spotkaniu Muzyków Jazzowych w Rudnikach!

Sukces Ramzes Jazz Group na XXIII Spotkaniu Muzyków Jazzowych w Rudnikach!

W sobotę 6 grudnia, czyli w Mikołajki koneserzy jazzu zrobili sobie prezent przychodząc na XXIII Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach. Ponad siedem godzin obcowania z muzyką nie było straconym czasem i jeszcze na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Sukcesem zakończył się świetny występ zespołu Ramzes Jazz Group z Rudnik, który zgarnął trzy nagrody. Wise Chioce z Praszki zajął bardzo dobre trzecie miejsce.

W sali widowiskowej GOKSiR w Rudnikach jak zawsze wszystko było dopracowane na ostatni guzik i krótko po 18 na scenę wyszła pierwsza gwiazda wieczoru, czyli jeden z najlepszych jazzmanów w Polsce Jan “PTASZYN” Wróblewski. Druga z gwiazd, która uświetniła imprezę to amerykańska grupa Call me unique quintet.

Obu zespołów nie trzeba przedstawiać znawcom jazzu, a ich sobotnie występy stały na światowym poziomie. Doceniła to publiczność, która nagradzała oba zespoły licznymi brawami.

Koncerty te były możliwe dzięki projektowi “Opolskie kwitnące muzycznie” współfinansowane przez Unię Europejską – mówi Janina Pawlaczyk, dyrektor GOKSiR. – Bardzo się ciesze, że ta impreza tak szybko się rozwija. Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w tę imprezę, a zespoły zapraszam na kolejną edycję.

Pomiędzy tymi koncertami na scenie zaprezentowali się artyści, którzy startowali w przeglądzie zespołów i solistów. Nasz region reprezentowały dwa zespoły: Ramzes Jazz Group z Rudnik i Wise Chioce z Praszki.

Koncertowanie zaczęła praszkowska grupa.

– Jesteśmy tutaj już po raz trzeci i zawsze chętnie tu wracamy – mówi Szymon Binek, saksofonista. – W tym roku było bardzo profesjonalnie i jazzowo, poziom był bardzo wysoki. Przyjechało kilka naprawdę świetnych kapel. Ze swojej strony zaśpiewaliśmy zarówna nasz repertuar, jak i cover.

Popis swoich umiejętności zaprezentował również rudnicki zespół.

– Zespół stworzyliśmy specjalnie na tę imprezę – mówi Marta Adamczak, wokalistka. – Wszyscy dobrze się znamy i postanowiliśmy wystąpić. Ćwiczyliśmy razem ponad dwa miesiące, a efekty tego można było dziś posłuchać. Zagraliśmy If I Ain’t Got You Alicii Keys, Ain-t No Sunshine Billa Withersa i Gimme Some Henryka Miskiewicza.

Jak się okazało oba zespoły zostały docenione w konkursie. Wise Choice z Praszki zajęli trzecie, a Ramzes Jazz Group drugie miejsce w przeglądzie. Ponadto rudnicka grupa otrzymała nagrodę publiczności oraz Wyróżnienie Prezesa Opolskiego Towarzystwa Jazzowego Tadeusza Pabisiaka!

Ramzes Jazz Group zagrali w składzie: Marta Adamczak – wokal, Paweł Sładek – bas, Dariusz Ignasiak – gitara akustyczna i elektryczna, Sebastian Sładek – saksofon, Adam Maliński – perkusja.

Wise Choice zagrali w składzie: Lidia Binek – wokal, Szymon Binek – saksofon, Maciek Śliwiński – perkusja, Mateusz Chrobak – inst. klawiszowe, Kasia Napieraj – bas, Michał Jędryszek – gitara.

Jury, czyli Edwrad Wcisło (pomysłodawca imprezy), Ryszard Strojec i Piotr Furtas zdecydowało o nagrodach. I tak:

I miejsce (równorzędne dwa)

Łukasz Knapik Jazz Group

Anna Andrzejewska Quintet z Częstochowy

II miejsce (równorzędne dwa)

Ramzes Jazz Group z Rudnik

Piece of Jazz z Częstochowy

III miejsce

Wise Choice z Praszki

Ponadto nagrodę otrzymała Roxana Dąbrowska za interpretację jazzową.

Za połączenie muzyki ludowej z jazzową nagrodę specjalną otrzymała grupa Silesia z zespołem Take Styl z Opola.

Wyróżnienie otrzymali Tomasz Kiepura oraz Cyprian Baszyński.

I miejsce za prezentację jazzu tradycyjnego otrzymał Karpeta Jazz Brothers z Wrocławia. II miejsce zajęła grupa Sweet and Hot Jazzband z Łodzi.

Nagrodę publiczności powędrowała w ręce zespołu Ramzes Jazz Group z Rudnik.

O nagłośnienie imprezy zadbała firma Magnum.

Michał Krzyminski

 

Podziel się