ZSP w Dobrodzieniu podjął walkę z niską emisją

ZSP w Dobrodzieniu podjął walkę z niską emisją

Od października 2014 roku klasa I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu uczestniczy w projekcie “Nie dla Niskiej Emisji!” czyli czy wiesz czym oddychasz?

Pojęcia niska emisja wzięło się od wysokości kominów, z których emitowane są szkodliwe substancje. Przemysłowe kominy są dużo wyższe od domowych. Umownie przyjmuje się, że kominy tworzące niską emisję mają wysokość do 40 metrów. Z reguły jednak nie mierzą one więcej niż 10 metrów. Niski komin powoduje, że wypuszczane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy.

– To ogólnopolski projekt, w którym uczestniczy sto szkół – mówi Jolanta Parys, wychowawczyni klasy, która wraz z Katarzyną Szczygieł jest koordynatorem akcji w szkole. – Projekt spodobał się uczniom, którzy chętnie włączyli się do akcji. Edukuje on nie tylko uczniów, ale całe otoczenie wokół nich.

W ramach projektu uczniowie przeprowadzili między innymi ankiety wśród mieszkańców dotyczące niskiej emisji i dokonali badań na temat zapylenia w różnych miejscach Dobrodzienia.

– Badanie polega na umieszczenie bibułkowych krążków w słoikach i pozostawienie ich na cztery tygodnie – mówi Jolanta Parys. – Na tej podstawie będzie można stwierdzić, w którym miejscu w Dobrodzieniu zapylenie jest największe. W naszym mieście nie ma straży miejskiej, która kontroluje emisje spalin. Nasze działania mają, więc również charakter społeczny.

Projekt odbywa się na zasadzie konkursu, dokumentacja z wykonanych zadań ma zostać wysłana do końca marca. Najlepsze klasy otrzymają nagrody pieniężne.

– Gdyby udało się wygrać, za otrzymane pieniądze chcemy jechać na wycieczkę ekologiczną – mówi nauczycielka.

Uczestniczenie szkoły w projekcie nie dziwi. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych jest bowiem trzykrotnym zdobywcą Certyfikatu Zielonej Flagi, co jest najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym szkołom najbardziej zaangażowanym w promocję postaw proekologicznych.

– Segregujemy śmieci, pojemniki po tuszach, płyty CD, makulaturę, elektrośmieci czy plastikowe nakrętki – mówi Jolanta Parys. – Najważniejsze, że uczniowie wiedzą po co to robią i jak ważne są obecnie działania proekologiczne.

Damian Pietruska

*- Zdjęcia: ZSP Dobrodzień.

20150212_140121

20150213_082818

Podziel się