Czy każdy z nas może być producentem energii elektrycznej?

Czy każdy z nas może być producentem energii elektrycznej?

W dniach 5-6 marca w Kielcach odbyła się kolejna edycja Targów ENEX-Nowa Energia. Od kilku lat targi te starają się przedstawiać najnowsze możliwości rozwiązywania problemu deficytu energii. Targi promują najbardziej innowacyjne rozwiązania, pomysły, również w kontekście stale zmieniającego się prawa oraz nowych programów europejskich.

Rok 2015 stanie się rokiem “Prosumenta” – bo tak brzmi producent energii elektrycznej skali mikro – właściciel domu jednorodzinnego, bądź podobnie małego obiektu, który dzięki technice nie tylko jest “konsumentem” energii, ale również ją produkuje – produkuje ją na swoje potrzeby, a nadwyżki sprzedaje do sieci – stając się Prosumentem.

Jednym z wielu zaprezentowanych urządzeń na targach był “Hub” energetyczny – kocioł buforowy CAPITO Zinerg S-CC, zaprezentowany przez znaną oleską firmę Jacek Bąk – Sunergy. Urządzenie to jest kotłownią w pigułce – spełniające cechy bufora – akumulatora ciepła pochodzącego z wielu dowolnie kształtowanych źródeł energii odnawialnej – biomasy w postaci pelletu drzewnego, słońca – w postaci solarów i fotowoltaniki, wiatru z małej turbiny wiatrowej, czy innych źródeł domowych – np. z kominków z płaszczem wodnym.

Organizatorzy konkursu “Technologia Przyszłości” docenili to urządzenie za prostotę i wygodę, pozwalającą przyszłemu użytkownikowi spełniać wszystkie warunki prosumenckie – cieszyć się ciepłem domowej w pełni ekologicznej kotłowni sprzedając jednocześnie całość nadwyżek energii koncernom energetycznym. Uznanie to potwierdzili przyznaniem statuetki konkursowej – jedną z głównych nagród kieleckich targów ENEX – Nowa Energia 2015.

*- Na zdjęciu po lewej Jacek Bąk ze statuetką, właściciel firmy Sunergy.

Podziel się