Walne Zgromadzenie członków oleskiego Cechu

W czwartek 19 marca o godz.12.30 w drugim terminie zgodnie z obowiązującym Statutem Cechu w sali reprezentacyjnej Cechu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze członków oleskiego Cechu. Zebranie poprzedziła tradycyjnie Msza Św. która odbyła się w Kościele Św. Anny.
W Mszy Św. uczestniczyła Starszyzna Cechu, poczet sztandarowy, rzemieślnicy , rodziny i pątnicy św. Józefa. Podczas mszy zostały odczytane wypominki za zmarłych rzemieślników.
Uroczystego otwarcia Walnego Zgromadzenia dokonał Alojzy Bardorz – Starszy Cechu, witając serdecznie przybyłych na zebranie rzemieślników, zaproszonych gości. Zgromadzenie rozpoczęło się od uczczenia zmarłych członków Cechu minutą ciszy.
Przewodniczącym zebrania został wybrany Grzegorz Pakuła, zastępcą przewodniczącego został – Manfred Szropa, sekretarzem – został Ginter Bartyla. Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: Artur Kniejski, wiceprezes Izby Rzemieślniczej w Opolu, Norbert Hober, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Oleskiego, Joachim Rataj, kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie, Walter Lenart, proboszcz Parafii w Oleśnie, Jan Jaskulski, skarbnik Gminy Olesno, Wiesław Bakalarz i Arkadiusz Kapuścik z Opolskiej Inspekcji Pracy.
Szczególnie serdecznie Starszy Cechu przywitał honorowych członków Cechu w osobach: Feliksa Kniejskiego, Ewalda Barona i Błażeja Wolnego. W zebraniu uczestniczyło 50 rzemieślników.
To kolejna bardzo dobra frekwencja. Rzemieślnicy interesują się sprawami dotyczącymi ich działalności gospodarczej.
Jednym z ważniejszych punktów obrad było sprawozdanie z działalności Zarządu i Biura Cechu za 2014 rok. W formie prezentacji multimedialnej Paweł Miozga, kierownik biura Cechu przedstawił najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2014 roku.
W końcowej mowie Starszy Cechu podziękował za współpracę: burmistrzowi miasta Olesna, pracownikom Izby, staroście oleskiemu i dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych. Szczególnie gorąco dziękował tym rzemieślnikom, którzy zaangażowali się osobiście w prace remontowe ,,Domu Rzemiosła’’.
Wspomniał, że w 2014 roku Cech obchodził swój jubileusz 50-lecia powstania ,,Domu Rzemiosła’’ i 430 lat istnienia oleskiego Cechu.
Uroczystości odbyły się 11 października 2014 roku. W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyła duża grupa aktywnych rzemieślników, rzemieślników – seniorów i zaproszonych gości.
Alojzy Bardorz podziękował rzemieślnikom, którzy poprzez różne formy dokonali wsparcia tej imprezy. Zaznaczył, ze zgłosiło się wiele osób z ofertą pomocy. W wystąpieniach gości zwracano uwagę na duże zaangażowanie rzemieślników i Cechu w prace na rzecz środowiska lokalnego. Przedstawiciel Izby Rzemieślniczej w Opolu poinformował o pracach dotyczących grupowego zakupu energii, paliwa i innych materiałów.
W wystąpieniu dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy podano informacje związane z reformą i sprawami zatrudniania pracowników na stażach w zakładach rzemieślniczych. Przedstawiciele z Inspekcji Pracy w Opolu przedstawili propozycje współpracy. Dyskusja – momentami dynamiczna, wyznaczyła kierunki działania na następny rok. Walne Zebranie udzieliło absolutorium Starszemu Cechu i Zarządowi za rok 2014. Przyjęło również pozostałe uchwały.
Podczas zebrania zostały wręczone odznaczenia listy gratulacyjne za przynależność do Cechu:
35 lat
1. Skorupa Piotr – zakład – monter sieci sanitarnych – Olesno -Łomnica.
2. Piontek Alojzy – zakład malarsko–tapeciarski – Olesno.
30 lat
1. Kukuła Zdzisław – zakład malarsko-tapeciarski – Olesno.
25 lat
1. Bondza Rudolf – zakład stolarski – Olesno
20 lat
1. Ginter Bartyla – zakład budowlany – Olesno
2. Giza Roman – zakład stolarski – Borki Wielkie
10 lat
1. Jurczyk Janusz – zakład mechaniki pojazdowej – Boroszów,
2. Kuzaj Jan – piekarnia – Wojciechów,
3. Staroń Adam -zakład elektromechaniki pojazdowej – Olesno
4. Strzelecki Witold – zakład ślusarski – Praszka
Złotą Odznakę za szkolenie uczniów w rzemiośle otrzymują:
1. Dubiel Adam- zakład mechaniki pojazdowej – Karmonki Nowe
2. Matysik Ryszard – zakład mechaniki pojazdowej – Olesno
Srebrną Odznakę za szkolenie uczniów w rzemiośle otrzymują:
1. Hajduk Piotr – zakład mechaniki pojazdowej – Olesno
2. Adamus Anna – zakład fryzjerski – Praszka
3. Dominkowski Wojciech – zakład mechaniki pojazdowej – Praszka
Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali:
1. Giza Roman – zakład stolarski – Borki Wielkie
2. Kiełbus Jarosław – zakład dekarski – Olesno
3. Kroll Józef – zakład instalacji sanitarnej – Zawiść
4. Pigło Adam – zakład stolarski – Olesno
5. Rosak Andrzej – zakład stolarski – Jaworzno
6. Matysik Rafał – zakład mechaniki pojazdowej – Gronowice
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego – otrzymał: Matysik Ryszard – prowadzący zakład mechaniki pojazdowej w Oleśnie.
Wyróżnienie za największą liczbę wyszkolonych uczniów – otrzymali:
1. Ginter Bartyla- 101
2. Szczuka Wacław-75
3. Buczek Renata-52
4. Kniejski Feliks- 48
5. Mencel Jan-38
6. Bagińska Bronisława- 38
7. Brodacki Hubert- 35
W mowie końcowej Starszy Cechu z zadowoleniem poinformował, że ilość członków wzrasta i zapisują się kolejni. Wracają również rzemieślnicy, którzy wcześniej zrezygnowali z członkostwa. W tym roku przybyło 13 nowych członków. Nie bez znaczenia jest fakt, że liczba osób pracująca w zakładach rzemieślniczych zrzeszonych w oleskim Cechu wynosi 870. To duży zakład produkcyjny. Dziękując za liczne przybycie, życzył zebranym wszystkiego najlepszego w działalności zakładów i życiu osobistym.
* – Informacja i zdjęcia: Biuro Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie.
Olescy rzemieślnicy się promują – brawo