Co młodzież myśli o życiu w Oleśnie

Anna Górska i Łukasz Wiatr, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Oleśnie, a jednocześnie lokalni społecznicy, 1 kwietnia przeprowadzili sondę uliczną “Przestrzeń Publiczna dla młodzieży w Oleśnie”.
– Sondę chcieliśmy przeprowadzić na oleskim rynku, ale z powodu brzydkiej pogody akcję przenieśliśmy do Galerii “Nowe Stare Kino” – mówią Anna Górska i Łukasz Wiatr. – Aby zachęcić mieszkańców do udziału w sondzie, przygotowaliśmy dla uczestników loterię. Każdy kto wypełnił pocztówkę losował numerek, pod którym krył się upominek. Były to gadżety pozyskane od sponsorów, między innymi: koszulki, kubki, pendrive z logo Olesna, przewodniki.
Akcja była podzielona na dwie części. W pierwszej przeprowadzono sondę, w której uczestniczyło 50 osób, w tym 12 dorosłych, a reszta to młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym. Druga część badania obejmowała przedszkolaków, które rysowały ulubione miejsca w Oleśnie.
Sonda zawierała następujące pytania:
1. Co wyjątkowego znajduje się tylko u „nas” czyli w Oleśnie?
2. Jakie jest Pana/Pani ulubione miejsce spacerów w naszej okolicy?
3. Czego brakuje w naszej miejscowości?
4. Czy w naszym mieście młodzież ma możliwość aktywnego spędzania czasu?
5. Wymień działania na rzecz młodzieży jakie lokalna władza, podjęła w ostatnim czasie.
6. Jakie działania chciałbyś, aby nasza lokalna władza podjęła.
Z odpowiedzi wyciągnięto kilka ciekawych wniosków.
– Za najpiękniejsze miejsca w Oleśnie uznane zostały: oleski rynek (niedawno zrewitalizowany) oraz zabytkowy, drewniany kościół św. Anny.
– Ulubionym miejscem spacerowym oleśnian jest „Siedem Źródeł” – urocza polana w lesie ze stawem. Oznacza to, że mieszkańcy wybierają ustronne, spokojne miejsca, by odpocząć od miejskiego gwaru i codziennego tempa życia.
– Młodzieży brakuje najbardziej: sali kinowej (brak stałego kina), darmowych punktów wi-fi i placu zabaw. Bardziej zatroskani wskazali na brak miejsc pracy w Oleśnie i związany z tym odpływ młodych.
– Młodzież dostrzega starania władz samorządowych, aby Olesno uczynić miastem przyjaznym młodym osobom, przejawiające się np. wybudowaniem krytego basenu, kompleksu „Orlik”, ścieżek rowerowych, organizacją koncertów muzycznych.
– Od władz lokalnych oczekuje większego wsparcia dla działań hobbystycznych, dofinansowania imprez kulturalnych, wsparcia instytucji działających na rzecz młodzieży i organizacji młodzieżowych.
– Przedstawimy również rezultat badania w naszej szkole w formie graficznej na gazetce ściennej oraz za zgodą pana dyrektora na najbliższym apelu – mówią uczniowie. – Zamierzamy również umówić się z panem burmistrzem Sylwestrem Lewickim, aby podziękować mu za wsparcie i omówić to, co do tej pory osiągnęliśmy
To nie koniec działań lokalnych społeczników. Uczniowie mają zamiar między innymi podczas tegorocznych Dni Olesna zrekonstruować wydarzenie historycznie z dziejów miasta, wspólnie z Oleskim Muzeum Regionalnym, w którym aktywny udział wzięłaby młodzież oraz zorganizować w maju bieg patrolowy w okolicach Olesna razem z 3. Szczepem harcerskim „Feniks” w Oleśnie.
Damian Pietruska
No.. powiem iż jestem pozytywnie zaskoczony działaniem tych młodych ludzi, a nawet odpowiedziami ankietowanych – a rzadko kiedy da się z nimi zgodzić np. przy sondażach prezydenckich 😀
Jesli nie bedzie miejsc pracy to żadny plac zabaw, sala kinowa, basen czy fontanna nie pomogą …
Mi się wydaje, że obecne władze zrobiły wszystko co jest w ogóle możliwe pod miejsca pracy. Chyba wiadomo, że oni sami miejsc pracy nie wybudują, a w strefie ekonomicznej wszystko jest gotowe pod budowę, a firmą przysługuje nawet zwolnienie z podatku. Po drugie każdy chce prace dla siebie, ale to jest logiczne, że nie stworzy się stanowiska obejmujący zakres możliwości każdego chętnego.