Już w gimnazjum uczą się zawodu

Już w gimnazjum uczą się zawodu

W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie w obecnym roku szkolnym prowadzone są wyjątkowe zajęcia, które pozwalają rozwijać zdolności praktyczne. W pracowni doradztwa zawodowego uczniowie spotykają się, aby elementy wiedzy teoretycznej wypróbować w praktyce – podczas zajęć rozwijających zainteresowania zawodowe.

Specjalna pracownia, w której odbywają się zajęcia w ramach Szkolnych Ośrodków Kariery wyposażona została w ramach projektu edukacyjnego w ramach Europejskich Funduszy “Edukacja Młodzieży w Gminie Olesno kluczem do przyszłości”.

– Uczniowie mają do dyspozycji sprzęt potrzebny do zajęć kucharskich, stolarskich, krawieckich oraz materiały edukacyjne dla przyszłych projektantów wnętrz – mówi Anna Hiller-Janik, prowadząca projekt. – Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i sprawiają, że uczniowie dostrzegają, jak wiedza ogólna może zostać wykorzystana w praktyce, chociażby wiedząc jakie składniki odżywcze wchodzą w skład produktów spożywczych, z których korzystają na zajęciach. Z drugiej strony uczniowie chętnie spędzają czas na zajęciach pozalekcyjnch organizowanych w ramach projektu, aby pobyć we własnym gronie oraz stworzyć coś wspólnie.

Elementy zabawy mogą bowiem sprawić, że niektórzy z nich odkryją nowe pasje i umiejętności, ale też dostrzegą jak ważne jest znać umiejętności kolegi czy koleżanki z klasy lub szkoły.

W ramach projektu olescy uczniowie będą między innymi uczestniczyć w konkursie “Damska torebka” organizowanym przed Dobrotekę w Dobrodzieniu.

Szkolny reporter, czyli Ola Sobczak również chętnie przychodzi na zajęcia warsztatowe.

– Mogę sprawdzić jak to jest być reporterem, prowadząc wywiady z uczestnikami, których fragmenty zamieszczam na swoim blogu – mówi Ola.

Reportaż Oli Sobczak można przeczytać tutaj: Reportaż Oli Sobczak z warsztatów w PG nr 1 w Oleśnie

Oby młodzi pasjonaci kucharstwa, cukiernictwa, dziennikarstwa, krawiectwa oraz projektowania wnętrz pokazali, że młodzież w Oleśnie jest przedsiębiorcza i chętnie weźmie udział w rozbudowie zaplecza gospodarczego miasta.

Podziel się