W Gorzowie Śląskim carving nieobcy

W Gorzowie Śląskim carving nieobcy

W dniach 16-17 kwietnia w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim odbył się 7-godzinny kurs carvingu. W kursie wzięło udział 22 uczniów z wszystkich klas gastronomicznych. Uczniowie, pod kierunkiem Marka Bogacza z „Krakowskiej Szkoły Restauratorów”, poznawali tajniki rzeźbienia w warzywach i owocach.

Carving w krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Według najbardziej popularnej teorii wywodzi się on z Tajlandii. Carving jest tradycyjnym elementem tajskiego święta Loy Krathong i jest uznawany za dziedzictwo narodowe Tajlandii. Na początku XXI wieku carving stał się popularny także w innych częściach świata, w tym w Europie.

Na początku przygody z carvingiem uczniowie Zespołu Szkół zapoznali się z przeznaczeniem każdego specjalistycznego noża, podstawowymi technikami rzeźbienia i zasadami jakie powinno się stosować przy wykrawaniu warzyw i owoców. Następnie nauczyli się jak wykonać  rzeźbę z melona i arbuza oraz dekoracje z warzyw i owoców, takie jak: drobne kwiatki z rzodkiewek, kwiaty z cebuli, dekoracje z jabłka, szyszkę  z marchewki, dekorację z pora, listki z pora i bakłażana, różę z buraka i inne.

– Niewątpliwie jest to sztuka – mówi Magdalena Piasecka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim. – Wymaga twórczego podejścia, cierpliwości i kreatywności. Jest to jednak sztuka, którą może uprawiać każdy zainteresowany. Przy odrobinie samozaparcia, systematyczności i cierpliwości można osiągnąć naprawdę zaskakujące rezultaty w niedługim czasie. Carving staje się nieodwołalnie stałym elementem dekoracji stołów biesiadnych w Polsce.

Kurs zakończył się rozdaniem dyplomów i wystawą prac wykonanych przez uczestników kursu.

– Nasze dzieła można podziwiać na zdjęciach, niestety eksponatów już nie ma, bo zostały zjedzone – mówi Magdalena Piasecka. – Serdecznie wszystkich zapraszamy do Kącika Kulinarnego Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim:

https://www.facebook.com/zs.kulinaria?ref=hl

Podziel się