Uczniowie poznawali tajemnice lasu

Uczniowie poznawali tajemnice lasu

W dniach 20–25 kwietnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnie wzięli udział w obchodach „Dni Przyjaciół Lasu”. W ramach projektu wszyscy wychowankowie szkoły uczestniczyli w edukacyjnych wycieczkach do szumiradzkiego Rezerwatu Przyrody „Smolnik”.

Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Olesno, razem z Joanną Kubiak dzieci przemierzyły ścieżkę turystyczno-rekreacyjną obiektu. Miały możliwość zapoznania się z kompletem leśnych pomników przyrody, w skład którego wchodzą między innymi modrzewie i dęby, siedliska bobrów, torfowiska, akwen o powierzchni około 12 hektarów oraz rzadkie okazy flory – czarna topola i orzech wodny.

O życiu lasu i jego mieszkańcach opowiadali uczniom leśniczy Mieczysław Płaszewski oraz podleśniczy Edmund Grala. Po interesującej lekcji przyrody dzieci posiliły się kiełbaskami, które wcześniej opiekały nad ogniskiem. Chwile spędzone w rezerwacie były wspaniałym i pouczającym czasem dla wszystkich wychowanków szkoły.

Obchody „Dni Przyjaciół Lasu” poprzedzone zostały ogólnopolskimi konkursami edukacyjnymi, zorganizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Biorące w nich udział dzieci mogły zaprezentować swoje talenty oraz pokazać, że już od najmłodszych lat interesują się i dbają o środowisko.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym „Drzewa naszych lasów”, zaś wychowankowie klas IV – VI w konkursie multimedialnym „Kto jest przyjacielem lasu”.

Zwycięzcami etapów szkolnych zostali:

KLASY I – III

• I miejsce – Mateusz Puchała, kl. III b

• II miejsce – Kaja Makles, kl. III b

• III miejsce – Tamara Biniek, kl. II a

KLASY IV – VI

• I miejsce – Kamil Januszkiewicz, kl. VI c

Prace uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w etapie szkolnym, zostały przesłane do organizatora konkursów, a następnie brały udział w etapie ogólnopolskim.

*- Informacja i zdjęcia: PSP 3 Olesno.

Podziel się