Praszkowskie Koziołki 2015

Praszkowskie Koziołki 2015

W czwartek 7 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce odbyła się gala wręczenia Praszkowskich Koziołków, czyli nagród burmistrza Praszki zasłużonym dla gminy Praszka.

– Siódmy maja to dzień szczególny dla naszego miasta – rozpoczęła galę Barbara Adamska. – Sześćset dwadzieścia trzy lata temu Praszka otrzymała prawa miejskie. Z tej okazji o godzinie siedemnastej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców Praszki. Również tych mieszkańców, którzy od nas już odeszli. Podczas gali chcemy uhonorować praszkowian, którzy są wyjątkowi i w sposób szczególny angażują się w rozwój naszej gminy i sprzyjają jej dobremu wizerunkowi.

Następnie głos zabrał Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

– Rola mieszkańców jest przeogromna, to państwo ze swoimi rodzinami, sąsiadami tworzycie to miasto i społeczność, wobec tego należy się wam hołd, uznanie i wyróżnienie – mówi burmistrz Praszki. – Wszystkich mieszkańców należałoby wyróżnić, ale niestety wszystkich się nie da. Wobec tego wyznaczamy przez pewien konkurs, przez pewne kryteria ludzi, którzy w ostatnich latach wyróżnili się swoim działaniem czy to na tle sportowym, społecznym, czy kulturalnym. W tym roku chciałbym również wyróżnić młodych ludzi, którzy mają zapał i energię, chcą i co najważniejsze, potrafią robić pewne społeczne inicjatywy i działają w zakresie czy to kultury masowej, czy społecznego działania. 

Po raz pierwszy zostały wręczone wyróżnienia dla młodych aktywnych w gminie Praszka, a sylwetki wyróżnionych przedstawił Krzysztof Pietrzyński, sekretarz MiG Praszka.

Młodzi aktywni

Maciej Mordal

Uczeń i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich w Oleśnie oraz absolwent Publicznego Gimnazjum w Praszce. Z muzyką związany jest od 10 lat. Gra na akordeonie i pianinie. Założyciel byłego już zespołu The Curtian.

Uczestnik warsztatów prowadzonych m.in. przez Michała Urbaniaka czy Roberta Osama. Od lat aktywista w obrębie gminy, powiatu, a nawet województwa. Aktywnie wspiera imprezy kulturalne w domu kultury, Praszkowską Biesiadę Świętojańską.

Uczestnik projektu “Na wsi wesele” w roli pana młodego. Od trzech lat DJ oraz członek największego klubu Dj-skiego “DJMIXCLUB”.

W wolnej chwili jeździ konno oraz żegluje.

Aleksandra Tobiś

Koordynatorka projektu aktywizacji społeczności lokalnej “Praszka – wkręć się” w ramach projektu Korba. Koordynatorka wojewódzka ogólnopolskiego konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym “Samorząd – włącz się”. Prowadząca cykliczny wolontariat w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Oleśnie oraz w Klubie Osiedlowym “Baraczek” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Praszce.

Działa na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (od ponad 10 lat, od 2 lat w sztabie głównym w Warszawie). Laureatka ogólnopolskiego konkursu dla wolontariuszy “Ośmiu Wspaniałych”. Laureatka Januarka 2015 przyznawanego przez starostę oleskiego.

Praszkowskie Koziołki 2015

dh Marian Hombek

Jako prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach wykazuje bardzo duże zaangażowanie w sprawy miejscowej ochrony przeciwpożarowej. Wiele czasu poświęca na działalność prewencyjną i propagandową. Dzięki swej predyspozycji potrafi zmobilizować miejscowe społeczeństwo do podejmowania wielu inicjatyw i pozyskiwał wiele środków na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

OSP w Kowalach pod przewodnictwem dh Marina Hombka jest jednostką wiodącą, najlepiej wyszkoloną i wyposażoną na terenie gminy Praszka. Na strażaków z jednostki OSP Kowale można zawsze liczyć o każdej porze dnia i nocy.

Dh Marian Hombek jest wzorem i wychowawcą wielu strażaków. Pod jego nadzorem drużyny pożarnicze OSP w Kowalach osiągają pierwsze miejsca w zawodach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, co jest doskonałą promocją gminy.

W okresie długoletniej działalności zdobywa bardzo duże doświadczenie zawodowe i przez cały czas swoje umiejętności przekazuje ochotniczym strażom pożarnym. Jest również wiceprezesem Związku OSP RP Oddziału Miejsko-Gminnego w Praszce.

Uczestniczył i dowodził w bardzo wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, drogowych i w zwalczaniu klęsk żywiołowych.

Jest człowiekiem oddanym społeczeństwu, zadania te wykonuje charytatywnie i w pełni zasługuje na wyróżnienie i przyznanie nagrody burmistrza “Praszkowski Koziołek”.

Posiada wyróżnienia i odznaki:

Odznaka Strażak Wzorowy, Brązowy, Srebrny, Złoty za Zasługi dla Pożarnictwa, Medal im. Bolesława Chomicza, Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Jan Jarząb

Od wielu lat aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Z pochodzenia Pomorzanin, ale od przeszło 40-tu lat związany z naszą gminą. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pracy społecznej zdobył na tyle duże zaufanie swojego środowiska, że czterokrotnie pod rząd wybrano go radnym Rady Miejskiej w Praszce.

Człowiek o szerokich horyzontach, dużej wiedzy i ogromnej życzliwości. W jego rodzinnej wsi trudno byłoby wymienić przedsięwzięcie, w którym nie brałby udziału czy o nie zabiegał. Najważniejsze z nich to budowa ścieżki pieszo-rowerowej, kanalizacja wsi, budowa Centrum Rekreacyjnego-Sportowo-Kulturalnego, organizacja Strojeckiej Majówki, turnieju Wsi Wschód-Zachód czy półkolonii dla dzieci “Podaruj mi lato”.

Członek-założyciel stowarzyszeń LKS Budowlani Strojec oraz Wspólnota Stradziec, członek wspierający OSP w Strojcu. Od trzech kadencji wiceprzewodniczący rady miejskiej w Praszce.

Romuald Natkański

To nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Strojcu. Prezes UKS Tuptuś. Profesjonalista i pasjonat. Koordynator wielu szkolnych akcji m.in. „Zachowaj trzeźwy umysł”. Organizator i współtwórca wielu imprez sportowych m.in. Wyścigi kolarskie, Strojecka Dycha, Szóstka w Lesie.

Wychowawca i odkrywca wielu talentów sportowych, dla którego największą nagrodą byli szczęśliwi uczniowie z medalami na piersi czy dyplomami w ręce. Oprócz pracy zawodowej, Romuald Natkański dał się poznać jako społecznik. Przez 12 lat był radnym miejskim w Praszce, przez dwie kadencje był sołtysem wsi Rosochy. Jego pracę dostrzegano i nagradzano m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej w 1993 roku, wyróżniony w Różach Powiatu.

Mieszkańcy wsi Rosochy również dostrzegają i doceniają pracę i zaangażowanie w promowaniu wsi i całej gminy Praszka.

Stanisław Wypych

Jest mieszkańcem Praszki od 1977 r. Od 1976 do 2012 roku był pracownikiem Neapco, obecnie jest emerytem. Od 1995 roku jest Prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi przy Neapco, za jego kadencji klub otworzył się na zewnątrz, czyli zrzesza krwiodawców nie tylko z Neapco,ale również mieszkańców miasta i gminy Praszka.

Dzięki jego operatywności i zaangażowaniu zwiększyła się ilość krwiodawców i oddanej krwi. Krwiodawcy z naszej gminy oddają około 200 litrów krwi i nie było przypadku, w którym komuś z potrzebujących by jej zabrakło. Od 15 lat organizuje pobieranie krwi podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w przychodni Eskulap.

Za swoja działalność społeczną został odznaczony złotym, srebrnym i brązowym krzyżem zasługi Zasłużonym dla Zdrowia Narodu. Zasłużony dla rozwoju województwa częstochowskiego, zasłużony dla województwa opolskiego. Najwyższe odznaczenie PCK „Kryształowe Serce”.

Sam oddał ponad 55 litrów krwi.

Nominowani do nagrody

Tomasz Szymański

Józef Krajewski

Zdzisław Spodzieja

Na zakończenie artyści z Krakowa wykonali piosenki żydowskie w koncercie “Git schabes ajch”.

*- zdjęcia ool24.pl oraz firma Foto Fax Szczepański.


 

Podziel się