Tam, gdzie czeka miłość – debiut teatru wielopokoleniowego

Tam, gdzie czeka miłość – debiut teatru wielopokoleniowego

W czwartek 21 maja odbyła się premiera spektaklu “Poczekalnia serc” w wykonaniu oleskiego teatru wielopokoleniowego w ramach projektu “Trzy światy”.

Projekt został zrealizowany w ramach konkursu “Seniorzy w akcji”, który jest organizowany i finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”.

W spektaklu “Poczekalnia serc” królowała poezja Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty.

– Materia dosyć trudna, ponieważ to poezja, którą trzeba było ułożyć w spektakl, żeby to nie było mówienie wierszy na stojąco, a żeby miało pewną fabułę – mówi Sławomir Kuligowski, reżyser spektaklu. – Tak sobie pomyślałem, że dzieje się to gdzieś na dworcu, w poczekalni, gdzie ludzie przychodzą i czekają na swoją miłość. Teksty Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty traktują o poszukiwaniu miłości, o jej utracie, dlatego poczekalnia dworcowa była dobrą metaforą miejsca, gdzie czeka się na miłość, która być może nigdy nie przyjdzie, bo tak też bywa.

Jak sama nazwa wskazuje rodzący się teatr wielopokoleniowy ma łączyć pokolenia, czyli seniorów z młodzieżą.

– Współpraca seniorów z młodzieżą wyglądała bardzo dobrze – ocenia Sławomir Kuligowski. – Bariery wiekowe szybko zaczęły zanikać. Jeżeli jest wspólny cel, który młodsi i starsi akceptują, nie ma żadnego problemu. Młodsi również “kupili” ten pomysł. Może to nie jest teatr typowo młodzieżowy, z efektami specjalnymi, ale za to jest piękna poezja, która się broni. 

Młodzież jest zadowolona ze współpracy ze starszymi teatralnymi kolegami i koleżankami.

– Starsi są dla nas bardzo mili, momentami czujemy się nawet trochę dziwnie, że wokół nas skupiona jest taka uwaga, możemy poczuć się ważne – mówią Michalina Dybińska i Katarzyna Krysik. – Nie jest to dla nas pierwszy kontakt z teatrem, ale od seniorów nauczyłyśmy się wiele wartościowych rzeczy, nieco inaczej patrzymy obecnie na życie. 

Pierwsze próby do premierowego spektaklu rozpoczęły się już we wrześniu 2014 roku. Dla wielu uczestniczących w projekcie było to pierwsze spotkanie z teatralną scenę i jednocześnie życiowa przygoda.

– Zależało mi, aby wystąpić w teatrze, bo zawsze mnie to pasjonowało – mówi Agnieszka Kus. – Od tygodnia miałam straszną tremę, to było moje pierwsze publiczne wystąpienie. To spełnienie marzeń z dzieciństwa!

– Dla mnie była to zdecydowanie przygoda życia – mówi Barbara Demarczyk. – Nigdy nie brałam udziału w takich formach. Nie raz mówiłam do swoich córek, że bardzo chciałabym zostać aktorką, a szczególnie teatralną. Teraz marzenie się spełniło! Ciągnęło mnie zawsze w stronę teatru. Scena ma swój czar, swoją magię.

Już teraz można powiedzieć, że teatr wielopokoleniowy w Oleśnie to projekt długoterminowy. Spektakl “Poczekalnia serc” będzie można zobaczyć również 17 czerwca o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury.

– Teatr wielopokoleniowy z całą pewnością wpisze się na stałe w oleski krajobraz – mówi Maria Mitrenga.

Skład oleskiej grupy teatralnej nie został jeszcze zamknięty.

– Nadal trwa nabór do naszego teatru – mówi Sławomir Kuligowski. – Zależy mi zwłaszcza na osobach już aktywnych zawodowo i takich, które aktywność zawodową zakończyły. Zapraszamy!

Przed spektaklem w brawurowym popisie wystąpiła dziecięca grupa teatralna z Publicznego Przedszkola nr 4 w Oleśnie.

W spektaklu “Poczekalnia serc” wystąpili:

– Maria Mitrenga,

– Adrian Dragon,

– Barbara Demarczyk,

– Józefa Tkaczuk,

– Agnieszka Kus,

– Aleksandra Orłowska,

– Aleksandra Pawelec,

– Elżbieta Pajączkowska,

– Piotr Lukosik,

– Michalina Dybińska,

– Natalia Wojczyszyn,

– Katarzyna Krysik,

– Paulina Zaręba,

– Piotr Kansik,

– Julia Słowik,

– Wiktoria Jendrszczok.

Zdjęcia wykonał Mirosław Dedyk.

Podziel się