Oleskie siatkarki w ogólnopolskim zestawieniu

W dniach 29-31 maja żeńska reprezentacja Zespołu Szkół w Oleśnie wzięła udział w Finale Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt w Wieliczce. W turnieju wzięły udział najlepsze drużyny z całej Polski.

Przepustkę do tego turnieju oleskie siatkarki uzyskały zdobywając tytuł Mistrza Województwa Opolskiego.

– Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, o czym świadczy obecność drużyn z zaplecza ORLEN LIGI, takich jak: Impel Wrocław, Police, Łódź, Bydgoszcz – mówią Marcin Kurpiel i Krzysztof Galus, trenerzy zespołu.

Dziewczęta z Olesna rozpoczęły turniej od meczu z Sulechowem, który jak się później okazało, był kluczowym, by awansować do ósemki najlepszych drużyn rozgrywek. Pierwszy set po dramatycznej końcówce, w której drużyna z Olesna prowadziła 24:20, zakończył się wygraną na przewagi dziewcząt z Sulechowa.

W drugim secie gra toczyła się punkt za punkt i przy stanie 20:19 dla Sulechowa, gdy oleśnianki miały piłkę po swojej stronie, kontuzji kolana doznała atakująca Natalia Morawska. Wykorzystała to drużyna przeciwna i wygrała set do 22., a cały mecz 2:0. Uraz okazał się na tyle poważny, że wykluczył zawodniczkę z dalszych gier. Efektem czego było przymusowa zmiana pozycji, na których grały pozostałe zawodniczki.

Kolejny mecz zespół z Olesna grał z wicemistrzem poprzedniej edycji Ogólnopolskiej Licealiady z Rzeszowa i trudno było liczyć na dobry wynik.

– Cieszy jednak fakt, że dziewczęta mimo gorszych warunków fizycznych i zdecydowanie mniejszego ogrania w meczach i turniejach potrafiły prowadzić równorzędną walkę z najlepszymi drużynami z Polski – mówią szkoleniowcy. Na szczególną pochwałę zasługuje gra naszych zawodniczek w przyjęciu i bloku, co przy przeciwniczkach o wzroście ponad 190 centymetrów było nie lada wyczynem.

Bardzo pozytywnie układał się mecz z Kaliszem. Gdy wydawało się, że nic już złego nie może się przydarzyć, kontuzji stawu skokowego w połowie pierwszego seta doznała środkowa Klaudia Hajduk. Po pierwszym przegranym secie z Kaliszem dziewczęta nie załamały się i wygrały drugą partię do 16.

Bardzo dobrą zmianę za kontuzjowaną Klaudię dała Monika Nikel. W decydującym o zwycięstwie trzecim secie, po ciężkiej walce oleska drużyna uległa VII Liceum Ogólnokształcącym SMS w Kaliszu i zajęła ostatecznie 14 miejsce w turnieju.

– Dziewczętom należą się wielkie słowa uznania – mówią Marcin Kurpiel i Krzysztof Galus. – Mimo nieoczekiwanych kontuzji, nie poddały się i walczyły do samego końca o jak najlepszy wynik. Cieszy zdobyte doświadczenie oraz możliwość konfrontacji z tak mocnymi drużynami, w składach których grały kadrowiczki Polski oraz Mistrzynie Europy w kategorii kadetek. Lekcja siatkówki na tak wysokim poziomie zaprocentuje w przyszłości i zmotywuje dziewczęta do dalszej ciężkiej pracy. Już rozpoczynamy przygotowania do przyszłorocznych mistrzostw.

Drużyna Zespołu Szkół w Oleśnie wystąpiła w składzie: Hajduk Klaudia, Izydorczyk Julia, Kołodziej Daria, Małysa Aleksandra, Morawska Natalia, Piastowska Marcelina, Tiffert Zuzanna, Dembowska Marta, Szydło Julia, Nikel Monika, Kłosińska Weronika.

Całą grupę od szkoły podstawowej trenuje Artur Źrebiec – nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Oleśnie i trener w OKS-ie Olesno. To on tak skutecznie zaraził siatkówką miejscowe dziewczęta.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom, bez których niemożlwy byłby udział w tak dużej imprezie – mówią trenerzy. – To dzięki ich szczodrości udało się pokryć koszty pobytu oraz nowych strojów dla dziewcząt. W imieniu dziewcząt oraz dyrekcji ZS w Oleśnie pragniemy podziękować wszystkim firmom i osobom, które finansowo wsparły wyjazd na Finał Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt.

Zespół wsparli: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie, Cocon, Oras, Nadleśnictwo Olesno, Bradas, Loma Laboratorium Medyczne, Fotografika Dedyk, FH Kolmet Jacek Kołecki, Tomasz Klimza, Apteka Maciej Kokot, Skład Budowlany na Młynie, Super Okna Adam Kucharczyk.