60 przyszłych bohaterów

60 przyszłych bohaterów

Aż 60 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, podczas Dnia Dawcy Szpiku Kostnego w Oleśnie, który odbył się w piątek 12 czerwca w Miejskim Domu Kultury.

Co godzinę, ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo trudne.  Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. 

W Polsce jako potencjalni dawcy jest już prawie 700 tysięcy zarejestrowanych, 2 tysiące z nich zostało dawcami szpiku kostnego.

60 osób zarejestrowanych jednego dnia w Oleśnie to dobry wynik.

– To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że sporo osób, które pojawiły się jako osoby towarzyszące, mówiły, że już zostały zarejestrowane podczas innych akcji lub przez internet – mówi Wojciech Kochel, organizator akcji. – To zdecydowanie cieszy.

Tylko w Oleśnie dwóch mężczyzn miało możliwość podzielenia się cząstką siebie. Był to Grzegorz Wachowski i Dawid Marczewski, którzy opowiedzieli swoją niebagatelną historię.

– Dowiedziałem się, że trzecia osoba z Olesna ma możliwość oddania szpiku kostnego – mówi Wojciech Kochel. – To pokazuje, że warto robić takie akcje i jak ważne jest, żeby jak największa ilość osób znalazła się na liście potencjalnych dawców. Kolejna akcja Dnia Dawców Szpiku Kostnego odbędzie się w przyszłym roku i będzie organizowana regularnie. W przyszłości chcemy poszerzyć program akcji, aby jeszcze bardziej uświadomić społeczeństwo na temat białaczki i co dokładnie oznacza bycie dawcą, bo ciągle zdarzają się ludzie, którzy wierzą w mity na ten temat i boją się, ponieważ nie są świadomi faktów. Myślę też o dotarciu do szkół średnich i współpracy z innymi instytucjami, by działać na szerszą saklę i konsolidować różne inicjatywy.

Bohaterami są również wolontariusze, którzy uczestniczyli w akcji, a są to: Sylwia Krupa, Martina Respondek, Agnieszka Bulik, Iwona Staszel, Łukasz Mrozek, Elżbieta Kowalska oraz służący pomocą i doświadczeniem Dawid Marczewski i Grzegorz Wachowski.

– Dziękuję również Jerzemu Jeziorowskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 w Oleśnie za promocję wydarzenia, Pizzerii Soprano w Oleśnie za super poczęstunek w ramach obiadu oraz KZ Kanaan za wsparcie finansowe akcji – mówi organizator.

Miejmy nadzieję, że szybko usłyszmy o kolejnym lokalnym bohaterze, który zdecydował się oddać komuś cząstkę siebie.

Damian Pietruska

Podziel się