XVI Międzynarodowe Zawody Drwali – Bobrowa

XVI Międzynarodowe Zawody Drwali – Bobrowa

W liczącej około 300 mieszkańców miejscowości Bobrowa już po raz szesnasty odbyły się Międzynarodowe Zawody Drwali, w których uczestniczyło aż 40 drwali z czterech państw: Polski, Słowacji, Francji i Niemiec.

Międzynarodowe Zawody Drwali odbywają się w pięciu konkurencjach: ścinka, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana (złożona), przerzynka na dokładność, okrzesywanie. Rywalizacja trwała dwa dni.

W sobotę drwale rywalizowali w lesie na polu zrębowym w ścince i obalaniu drzew na cel, a później na boisku w Bobrowej, gdzie odbywała się wymiana piły łańcuchowej, złożona przerzynka kłód i dokładność przerzynki. W niedzielę od samego rana odbywały się kolejne konkurencje na boisku, gdzie oprócz sobotnich konkurencji odbywało się również najbardziej widowiskowe okrzesywanie i konkurs na najpiękniejszą rzeźbę.

Tak wygląda okrzesywanie w wykonaniu najlepszych zawodników  w tej konkurencji, czyli Romana Szali i Kamila Szarmacha.

Oto klasyfikacja generalna zawodów

Klasyfikacja2015 - generalna

 W klasyfikacji generalnej zwyciężył Tomas Kvasničak ze Słowacji, drugie miejsce zajął Adam Wawrzak, a trzecie Tomasz Bilski.

open

W kategorii juniorskiej triumfował Adam Wawrzak, drugą lokatę zajął Piotr Oman, a trzecią Sebastian Badura.

junior

W kategorii seniorskiej najlepszy był Tomas Kvasničak, drugi był Tomasz Bilski, a trzeci Marek Bagrowski, a trzeci Kamil Szarmach.

IMG_6965

Nagrodę za najlepszą rzeźbę w drewnie otrzymał Guerin Alexis z Francji.

IMG_6935

Międzynarodowe Zawody Drwali to jednak nie tylko rywalizacja sportowa, ale również mnóstwo atrakcji towarzyszących. Jest, więc okazja do integracji i wspólnej zabawy. Szczególnie sympatyczna okazała się grupa ze Słowacji, która częstowała nawet słowackim gulaszem.

W ciągu dwóch dni imprezy odbywały się wykłady o bezpiecznej pracy, konkursy z nagrodami, występy artystyczne i zabawy taneczne z zespołami Two Boys, Mister Dex i Atest.

Organizatorem tak wielkiej imprezy jest OSP Bobrowa, a współorganizatorami dyrektor generalny Lasów Państwowych w Warszawie, dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Katowicach, gmina Rudniki, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Rudnikach, Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

Damian Pietruska

Podziel się