Bieg Paulinki – Praszka

Bieg Paulinki – Praszka

W Praszce w niedzielę 28 czerwca odbył się “Bieg Paulinki na 5 km”, organizowany przez wolontariuszy z Kanaan Praszka i “Projekt Praszka”, z którego dochód przeznaczony był na Świetlicę Terapeutyczną w Praszce. W biegu zarejestrowało się 120 uczestników, z czego 79 wystartowało.

W kategorii OPEN na podium znaleźli się: na 1. miejscu Wiesław Pyra z Praszki, na 2. Damian Sowa z Rudnik, a na 3. Artur Musiał z Namysłowa. W kategorii kobiet triumfowały: na 1. miejscu Paulina Pisula z Kluczborka, na 2. Sonia Chuć z Kościelisk, na 3. Martina Respondek z Wojciechowa. W kategorii “Praszkowianin” złoto otrzymał Wiesław Pyra, srebro Paweł Gierak, a brąz Tomasz Gniła.

Wręczono również nagrody dla najmłodszego uczestnika biegu, którym była 13-letnia Magdalena Jagieła z Olesna, a najstarszym uczestnikiem został Kazimierz Zawadzki, również z Olesna.

Jednak to nie całość atrakcji przewidzianych przez organizatora, otóż na każdego czekała pyszna grochówka, różnego typu ciasta, kawa, herbata i lemoniada od sponsorów. Odbywały się podobnie jak w Oleśnie warsztaty z tworzenia biżuterii, ozdobnych dekoracji słoikowych, malowania twarzy, baniek mydlanych, jak również warsztaty taneczne prowadzone przez Daniela “Danniego” Fiączka wraz ze swoją grupą taneczną Tini Hop Star.

Finałem akcji był koncert praszkowskiego zespołu Made In Praszka składającego się z Kółka Gitarowego prowadzonego przez Michała Jędryszka, który wraz ze swoimi podopiecznymi promował świeżo nagrany studyjny album.

Udało się zebrać 2000 złotych na rzecz świetlicy terapeutycznej, co wystarczy na zorganizowanie wakacyjnej wycieczki, czy na bieżące potrzeby świetlicy.

“Bieg Paulinki” był wstępem do półkolonii w Praszce trwających od poniedziałku do soboty. Półkolonie były prowadzone przez Kanaan Praszka oraz wolontariuszy ze Śląska i nie tylko, z chrześcijańskiej organizacji Generacja Plus, którzy codziennie od 11:00 do 13:30 prowadzili “na kortach” kluby dla dzieci z grami zabawami, na których zjawiało się od 10 do 30 dzieci w różnym wieku, a wieczorami w okolicach placu zabaw nad Wyderką od godziny 18:00 d0 20:30 odbywały się kluby dla młodzieży, gdzie odbywały się gry, zabawy, tańce i projekcje filmów, skupiające nawet do ponad 40 uczestników.

– Akcja miała pokazywać, że “Jest Więcej” i można żyć inaczej, spędzać czas kreatywnie, a wiara w Jezusa Chrystusa wcale nie musi być nudna, zamykająca się wyłącznie wokół murów kościoła tylko w niedzielę, ale intensywnie przy dobrej zabawie przez siedem dni w tygodniu – mówi Waldemar Szydło, jeden z organizatorów.

Dodatkowymi atrakcjami w Praszce była wystawa “Prześladowanych chrześcijan” z całego świata pod patronatem międzynarodowej organizacji Głos Prześladowanych Chrześcijan (Voice of The Martyrs), żeby uzmysłowić i pokazać problem, że chrześcijaństwo na świecie w czasach współczesnych jest najbardziej prześladowanym wyznaniem.

– Dlaczego to wszystko? Otóż każdy kościół to przede wszystkim ludzie, a nie budynek, zatem kościół powinien wychodzić do ludzi i działać dla ludzi, dobrze się bawiąc, ale przy okazji dostrzegając tych najbardziej potrzebujących – mówi Waldemar Szydło. –  Niesienie pomocy potrzebującym jest jedną z najważniejszych wartości chrześcijaństwa. W sierpniu rusza kolejna inicjatywa “Pomaluj świat”, która ma za sobą już kilkuletnią tradycję i ma na celu pomóc wyremontować mieszkania ludziom, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Gdyby nie wsparcie sponsorów cel, dla którego odbywał się bieg nie zostałby zrealizowany, dlatego organizatorzy biegu Adam Zasadny i Waldemar Szydło chcieliby podziękować: burmistrzowi miasta i gminy Praszka, Mirosławowi Dylongowi, NEAPCO Europe w Praszce, Dariuszowi Bilskiemu i firmie VILBUD, Leszkowi i Irenie Korzeniowskim, firmie FLORA z Praszki, Józefowi i Ryszardowi Jakubowskim, Katarzynie i Witoldowi Kubackim i Księgarni Nova z Olesna, Grażynie Wietesce i Pub-owi Nirvana z Olesna, Cukierni “Krystyna” Praszka, Cukierni Musiał Praszka, Cukierni Przybylscy Praszka, Kawiarni Akuku z Olesna, GOSKOM Sp. z o. o. Praszka, MKS-owi Kluczbork, dyrekcji Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Praszce, Kościołowi KANAAN z Olesna.

*- Informacja i zdjęcia: KZ Kannan.

Podziel się