W Zębowicach galopem po zdrowie

W Zębowicach galopem po zdrowie

Rodzice dzieci niepełnosprawnych założyli grupę nieformalną, napisali projekt, jednym słowem wzięli sprawy w swoje ręce, aby zapewnić swoim niepełnosprawnym pociechom rehabilitację metodą hipoterapii. Hipoterapia to forma rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia.

W ramach projektu “Hipoterapia galopem po zdrowie” siedmioro dzieci niepełnosprawnych przez 18 tygodni korzysta z rehabilitacji metodą hipoterapii. Projekt jest prowadzony w Stajni Zębowice, a dzieci objęte projektem są z gmin Olesno, Dobrodzień i Zębowice. Hipoterapia poprawia kondycję zarówno fizyczną, psychiczną oraz społeczną.

– Jednak to nie wszystko. Ruch konia, jego ciepło i spokój pomagają opanować niepożądane emocje i zachowania dziecka, jednocześnie wzmacnia dobre emocje i pozytywne zachowania – mówi Beata Glomb-Wróbel, organizatorka i pomysłodawczyni projektu. – Hipoterapia jest metodą skuteczną i bardzo przyjazną. Koń motywuje, nie nudzi, akceptuje dzieci takie jakie są w pełni ich niepełnosprawności, dzięki czemu poprawia się poczucie własnej wartości, w odróżnieniu do koniecznych ćwiczeń na salkach, hipoterapia jest prowadzona w bliskim kontakcie z naturą, co sprzyja relaksacji i osłabia reakcje nerwicowe.

Hipoterapia nie jest refundowana przez NFZ, a koszty są bardzo wysokie. Tym razem pomogły pieniądze z Unii Europejskiej. Projekt został złożony w ramach konkursu kierunek FIO i został dofinansowany w ramach projektów ze środków Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

Podziel się