Dobrodzieńska Dycha po raz dziesiąty!

Dobrodzieńska Dycha po raz dziesiąty!

Gdyby nie Janusz Szafarczyk nie byłoby Dobrodzieńskiej Dychy powiedziała Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia składając na jego ręce list gratulacyjny. Pomaga we wszystkim Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu i dzięki temu miasto stolarzy mogło świętować dziesiąty jubileusz popularnej “Dychy”. Zawodnicy również stanęli na wysokości zadania bijąc rekordy trasy. Najlepszy biegacz zszedł poniżej 30 minut! Wszystko odbyło się oczywiście podczas Dni Dobrodzienia.

548 biegaczy ukończyło bieg główny, a mieli do pokonania dziesięć kilometrów w palącym słońcu. Temperatura była głównym sprawcą kilku zasłabnięć na trasie, ale na szczęście bez groźnych konsekwencji.

Nowy rekord trasy wśród mężczyzn należy do Kenijczyka Sirma Haron Kiptoo (29:51). Drugi był Kenijczyk Tanui John Kibicty (30:27), a trzeci Ukrainiec Roman Romanenko (31:25). Pierwszy Polak na mecie był szósty – Zbigniew Błaszczyk (35:06).

Wśród kobiet nowym rekordem może pochwalić się również Kenijka Gladys Jepkorir (34:17) . Za nią na mecie zameldowała się Katerina Karmanenko (34:59), i Dalia Dalewska (39:37).

Zwycięscy otrzymali 1000 złotych za pierwsze miejsce oraz 1000 złotych za ustanowienie nowego rekordu trasy.

Ustanowione rekordy mogą wynikać ze zmiany trasy, która według wielu biegaczy jest łatwiejsza od wcześniejszej. Poza zmianą miejsca startu (ul. Solna), zrezygnowano z jednego odcinka (5-8 km), a dołożono w fazie początkowej bardziej płaski teren ulicą Lubliniecką i Topolową. Nowa trasa ma atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Dobrodzieńską Dychę pokonali również zawodnicy na wózkach z napędem bezpośrednim, którzy imponowali przygotowaniem fizycznym. Tu pierwszy okazał się Mariusz Włodarski (50:36), potem Katarzyna Graba (01:05:47) i Karolina Pająk (01:22:11)

??????????

– Już pięć lat temu mówiłem, że już kolejnej edycji Dobrodzieńskiej Dychy nie będzie, ale zważywszy na to jak bardzo stała się popularna, trzeba było kontynuować. Można powiedzieć, że jestem politykiem, bo oni też obiecują, a potem… – śmieje się Janusz Szafarczyk, główny organizator, który został nagrodzony za całokształt pracy. Tym razem znów muszę potwierdzić, że kolejna już XI edycja odbędzie się za rok!

??????????

Prawdziwą atrakcją była możliwość porozmawiania z Marcinem Świercem. Obecnie jest on najlepszym polskim biegaczem górskim. Tylko w tym roku zdobył już dwa złote medale Mistrzostw Polski. Jest też aktualnie na 3 miejscu w Pucharze Świata Ultra Skyrunning.

Najlepsi z Dobrodzienia na skórzanym podium:

??????????

Wyniki z maratonypolskie.pl:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Wyniki grup młodzieżowych podamy w późniejszym terminie.

Michał Krzyminski

Podziel się