Wojewódzkie obchody święta policji – Olesno

Wojewódzkie obchody święta policji – Olesno

Olesno było gospodarzem wojewódzkich obchodów święta policji, które odbyły się w środę 29 lipca w oleskim rynku. 

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00, mszą świętą w kościele pw. Św. Anny w Oleśnie. O godzinie 13:30 na oleskim rynku odbyły się główne uroczystości, których gospodarzem była nadinsp. Irena Doroszkiewicz, opolski komendant wojewódzki policji, pierwsza kobieta generał w historii policji.

– W tym roku minęło dwadzieścia pięć lat od uchwalenia przez Sejm ustawy o policji – mówi podczas policyjnego święta nadinsp. Irena Doroszkiewicz. – Miała spełniać trzy cele: dostosować działanie formacji zasad demokratycznego państwa prawa, odpolitycznić formację i wprowadzić cywilny nadzór nad jej funkcjonowaniem. Uczynić z formacji instytucję, która będzie służyć bezpieczeństwu i porządku publicznemu. Ustawa wszystkie cele osiągnęła. Ich miarą jest nie tylko wysokie zaufanie społeczne do policji, ale także ogromne zainteresowanie chętnych do wstępowania w szeregi naszej formacji.

Święto policji było okazją do wyróżnień i awansów. W całym województwie opolskim, we wszystkich korpusach, awanse otrzymało 717 funkcjonariuszy.

Na stopień inspektora mianowany został Tomasz Kubicki, komendant policji w Oleśnie, na podinspektora Bogusław Chrzęstek, zastępca oleskiego komendanta.

Z KPP w Oleśnie medale srebrne za długoletnią służbę otrzymali: aspirant Mieczysław Żyłka, a brązowe odznaki “Zasłużony Policjant” uhonorowani zostali aspiranci sztabowi Mariusz Grabowski, Jacek Pasieka i Sławomir Trawiński.

Z okazji święta awanse otrzymali również następujący funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie:

komisarz policji

– Grzegorz Adamczyk,

aspirant sztabowy policji:

– Arkadiusz Barański,

– Mirosław Kubat,

– Artur Kulig,

– Tadeusz Szymczykiewicz,

– Sebastian Wąsiński,

– Rafał Wilik,

starszy aspirant policji:

– Mariusz Cer,

– Dariusz Derda,

– Tomasz Drozda,

– Marian Mika,

– Michał Warchoł,

– Wojciech Wichary,

młodszy aspirant policji:

– Damian Białas,

– Katarzyna Pach,

– Ireneusz Popławski,

– Tomasz Szyszka,

sierżant sztabowy policji:

– Marcin Krzak,

starszy sierżant policji:

– Marta Czerniak,

– Tomasz Czembuś,

– Paweł Grajnert,

– Marek Kotara,

– Jan Praszczyk,

– Marek Wybraniec,

– Adam Żyta,

sierżant policji:

– Marcin Krystek,

– Żaneta Majchrzak,

– Kamil Pisarek,

– Michał Sieradzki,

– Rafał Surowiec,

– Dariusz Wichary.

 – Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku – mówiła podczas uroczystości komendant wojewódzki policji. – Służba policyjna jest pełna napięć i stresów, a wy często podejmujecie decyzje, od których zależy zdrowie i życie ludzi. Dziękuję za zaangażowanie oraz za to, że nie patrząc na przeszkody i niedogodności zdecydowanie i skutecznie realizujecie niełatwe zadania służbowe.

W obchodach uczestniczyli Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, nadinsp. Wojciech Olbryś, zastępca komendanta głównego policji, parlamentarzyści, wicewojewoda opolski, marszałkowie województwa opolskiego, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji społecznych oraz mieszkańcy.

 Damian Pietruska

Zdjęcia Mirosław Dedyk

Podziel się