Quest – poznaj Świercze na nowo

Quest – poznaj Świercze na nowo

Przedstawiony poniżej quest to gra pozwalająca na prezentację, udostępnianie, interpretację dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego miejscowości. Autorką zabawy jest sołtys Świercza Klaudia Pawełczyk Zając.

Questing polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować lub jechać, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

– Ważne jest odkrycie niezwykłego charakteru przestrzeni, w której się żyje, poprzez zwrócenie uwagi na to, co często codziennie mijamy i nawet nie zastanawiamy się dlaczego coś takiego się znajduje w naszej miejscowości – mówi Klaudia Pawełczyk-Zając, sołtys Świercza. – Do Świercza przybywa coraz więcej mieszkańców, jest to jedna z najatrakcyjniej położonych wiosek w gminie. Do Olesna mamy niespełna dwa kilometry, graniczymy ze strefą ekonomiczną, wokół cisza i spokój, z wielu stron otaczają nas lasy. Mówi się, że nasze regiony wymierają, a my uważamy, że nasza wioska nieustannie się rozwija. Dlatego właśnie powstał Quest – by pochwalić się tym co mamy, oraz byśmy sami mogli odkryć piękno naszego otoczenia. Nasi nowi mieszkańcy nie zawsze dobrze znają naszą miejscowość, dlatego postanowiliśmy też stworzyć stronę internetową i facebook’owego fanpage’a na które serdecznie zapraszamy.

W USA, gdzie powstała koncepcja odkrywania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego, questy często porównywane są do poszukiwania skarbów. Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, kulturowym oraz historycznym.

Quest ze Świercza znajduje się u pani Sołtys (pomysłodawczynią Questu oraz autorka tekstu, oprawą graficzną zajął się Mateusz Pawełczyk), oraz na stronie:

www.swiercze.naszawioska.pl 

Zapraszamy do zabawy.

 

Quest cz.1 Quest cz.2

Podziel się